Yabancılar Rehberi

Yabancılara Çalışma İzni Alınması İçin Online Başvuru Yapılacak

      I.GİRİŞ

         4817 sayılı Yabancıların Çalışma İzinler Hakkında Kanunun uyarınca ülkemizde çalışacak yabancılar için önceden çalışma izni alınması zorunlu bulunmaktadır. Aksi takdirde anılan Kanun 21.maddesi gereğince ;

Çalışma izni bulunmayan yabancıyı çalıştıran işverenlere her bir yabancı için; 5.723 TL
Çalışma izni olmaksızın bağımlı çalışan yabancıya; 572 TL
Çalışma izni olmaksızın bağımsız çalışan yabancıya; 2.289 TL

İdari para cezası uygulanmaktadır. Yukarıda sayılan fiillerin tekrarı halinde ise idarî para cezaları bir kat artırılarak uygulanmaktadır.

II.YABANCI ÇALIŞMA İZNİ BAŞVURULARI SADECE ONLİNE BAŞVURU SİSTEMİNDEN KABUL EDİLECEK

           Yabancıların çalışma izin işlemlerinin daha seri ve süratle sonuçlandırılabilmesi ve işlemlerin elektronik ortamda yürütülmesi amacıyla Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından hazırlanmış bulunan Yabancıların Çalışma İzinleri Otomasyon Projesi 1 Nisan 2010 tarihi itibarı ile uygulamaya açılmıştır.

02 Ağustos 2010 tarihi itibari ile Yabancı Çalışma İzni başvuruları sadece online başvuru sisteminden kabul edilecektir. Başvuru sahiplerinden internete bağlı herhangi bir bilgisayar ile kullanıcı adı ve şifrelerini kullanarak internet üzerinden e-başvurularını yapmaları ve istenilen evrakları elden ya da posta yoluyla Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına teslim etmeleri istenecektir.

Başvuru sahiplerinin elektronik imza sahibi olmalari şartı ile belgelerini elektronik imzalayarak doğrudan sisteme yükleyebilmeleri de mümkündür. Bu şekilde elektronik imzalanarak sisteme yüklenen evrakların elden ya da posta yoluyla gönderilmesine ihtiyaç kalmamaktadır.  Başvurularınızın değerlendirilmeye alınması için e-posta bilgisinin doğruluğu ve güncelliği büyük önem taşımaktadır.

III.BAŞVURULARINIZ İÇİN TAKİP EDİLECEK İŞLEM ADIMLARI

Başvurularınız için takip edilecek işlem adımları aşağıdaki gibi olacaktır:

 

1. Başvurularınız için www.yabancicalismaizni.gov.trinternet sitemizdeki linkten ya da doğrudan www.turkiye.gov.tr adresi üzerinden aşağıda belirtilen yöntemler ile giriş yapılabilecektir:e-Devlet Şifresi

T.C. Kimlik numaranız ve e-Devlet şifrenizi kullanarak giriş yapın.

e-Devlet Şifresi Nasıl Alınır?

Mobil İmza

Cep telefonunuz ve hattınıza kayıtlı mobil imzanız ile giriş yapın.

Mobil İmza Nasıl Alınır?

Elektronik İmza

Şahsınıza ait elektronik imza kartınız ve dijital imzanız ile giriş yapın.

Elektronik İmza Nasıl Alınır?

T.C. Kimlik Kartı

T.C. Kimlik Kartınız ile giriş yapın.

T.C. Kimlik Kart Nasıl Alınır?

2. Sisteme ilk kez giriyorsanız öncelikle Kullanıcı Hesabınız ve Firma/Kişi Bilgileriniz ile ilgili formu doldurmanız istenecektir. Formu kaydettikten kısa bir süre sonra hesabınızın aktive edildiğine dair bir e-posta alacaksınız.
3. Aktivasyon sonrası sisteme giriş yaptığınızda Çalışma İzni Başvuru Formunu doldurarak başvuru yapabilirsiniz. Başvurunuzu tamamladıktan sonra sistem size istenilen belgelerin listesini gösterecektir. Başvuru formunu doldururken herhangi bir aşamada kaydederek sistemden çıkabilir ve başka bir zaman devam edebilirsiniz. BAŞVURU TAMAMLA butonuna basmadığınız sürece başvurunuz Bakanlığımıza aktarılmayacaktır.
4. İstenilen tüm belgeleri süresi içerisinde tamamlanmamış elektronik başvurular hiçbir şekilde değerlendirmeye alınmayacaktır. Belgeleri zımbasız, telsiz ve okunaklı olarak ulaştırınız. Başvurunuzu tamamladıktan sonra son adımda sizden istenilen belgeleri lütfen not ediniz ve en geç 10 gün içerisinde Bakanlığımıza ulaştırınız. ÖNEMLİ NOT: Belgelerinizi elektronik imzalayarak yüklediyseniz; belgelerinizi göndermeniz gerekmemektedir.
5. Dış temsilciliğimize yapılan çalışma izni ve vize başvurularını takib eden 10 işgünü içerisinde başvuru için gereken evrakların Bakanlığımıza teslim zorunlu olup, bu sürenin aşılması halinde başvurular geçersiz olacaktır.

 

Copright:

İsa KARAKAŞ/www.isakarakas.com

Paylaşabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir