İşçi Alacak ve Tazminatları

Torba soruları

6111 Sayılı Kanun, namıdiğer Torba Kanun yürürlüğe gireli bir aydan fazla oldu. Dolayısıyla kanunun uygulamasına dair okur sorularının da ardı arkası kesilmiyor. Her bir soruya ayrı ayrı cevap veremediğim için okurlarımdan af diliyorum. Bununla beraber en fazla sorulan soruları cevaplarsak, sanırım en yüksek faydayı sağlamış oluruz. İşte en sık sorulan Torba soruları…

Krediyle emeklilik kimleri kapsıyor?

Soru: Sadettin Bey, sizin yazılarınızdan okuduğumuz kadarıyla kimi sigortalılar Ziraat Bankası’ndan kredi kullanıp, SGK’ya ödeme yaparak emekli olabilecekmiş. Bu uygulama yurtdışı borçlanma veya askerlik borçlanmasıyla emekli olmak isteyenleri de kapsıyor mu? Volkan Y.

Cevap: Volkan Bey, kredi kullanarak emeklilik uygulaması, sadece Bağ-Kur sigortalısı olup da borcunu ödediği takdirde emekliliğe hak kazananları kapsıyor. Bunun dışında işverenler ve diğer borçlular da krediye müracaat edebilecek. Ancak yurtdışı, askerlik, doğum ve diğer borçlanmalar için kredi uygulaması yok.

Tescilsiz süreler ödenebilecek mi?

Soru: Sadettin Bey, ben 2002 yılında vergiye tabii olarak esnaflık yapmaya başladım. Ancak Bağ-Kur’a kaydımı yaptırmadım. Şu an sorgulama yaptığımda 2008/Ekim sonrası hizmetlerim görünüyor. Acaba Torba Kanun’dan yararlanıp 2002-2008 arasını ödeyebilir miyim? Yavuz A.

Cevap: Yavuz Bey, Torba Kanun Bağ-Kur’lular için geçmiş dönemlerin borcunu ödeme imkânı veriyor. Ancak bu ödenebilecek dönemler, vergiye tabii olmanın yanında Bağ-Kur’a da tescilinizin yapıldığı dönemlerdir. Yani kişi vergi mükellefi veya şirket ortağı olmuş, bunun yanında Bağ-Kur tescili de yapılmış ancak primlerini ödememiş. İşte geriye dönük ödeme imkânı verilen kişiler bunlardır. Ancak bunun dışında, sizin gibi vergiye tabii olduğu halde Bağ-Kur tescilini yaptırmamış olanlar için Torba Kanun’da geriye dönük ödeme/borçlanma imkânı maalesef yok. Sizler için borçlanma imkânı 2008/Ekim ayında verilmiş ve 6 ay süre tanınmıştı. Fakat bu fırsatı kaçırmışsınız.

Bağ-Kur’dan SSK’ya geçebilir miyiz?

Soru: Torba Kanun’da yer alan bir düzenleme ile Bağ-Kur’luların SSK’ya geçerek daha erken emekli olabileceklerini yazmıştınız. Ben de bir limitet şirketin ortağıyım ve SSK’ya geçmek istiyorum. Muhasebecimiz benim için SSK’ya giriş yapmaya çalıştı ancak sistem uyarı veriyormuş. Acaba bu düzenleme henüz uygulanmaya başlamadı mı? Dursun E.

Cevap: Dursun Bey, sizin de takip ettiğiniz üzere, Torba Kanun’da Bağ-Kur’lu şirket ortakları ve vergi mükelleflerinin, ortaklığı ve vergi kaydını kapatmadan SSK’ya geçebileceklerini yazmıştık. Kanundaki bu hüküm yürürlüğe girdi ancak SGK’nın sistemi henüz buna uyumlaştırılmadı. Muhasebeciniz işe giriş verirken sistemin verdiği uyarı da bundan kaynaklanıyor. Ancak sorun çözülmese bile işe girişiniz elden verilebilir.

Doğum borçlanması var mı?

Soru: Sadettin Bey bayanların doğum borçlanmasında bazı engeller vardı. Torba Kanun’da bu engelleri kaldıran bir düzenleme var mı? Zahide M.

Cevap: Zahide Hanım, doğum borçlanmasına dair Torba Kanun’da hiçbir düzenleme yer almıyor. Yani uygulama yine SGK’nın 2010/106 sayılı genelgesinde açıklandığı üzere yürütülüyor. Buna göre SSK’lı olarak çalışmaya başladıktan sonra doğum yapmış bayanlar, en fazla iki çocuk için toplam 4 yıla kadar borçlanabiliyorlar.

Tarım Bağ-Kur günlerimi saydırabilir miyim?

Soru: Sadettin Bey, sizi TRT’deki çiftçilere yönelik programınızda aradım ancak düşüremedim. Tarım ürünü satan çiftçilerin 1 Nisan 1994’ten bugüne kadarki ürün satış belgeleriyle SGK’ya müracaat etmeleri halinde, sigorta kayıtlarının yapılacağını söylemiştiniz. Ben de yaklaşık on beş yıldır çay satışı yapıyorum. Torba Yasa’dan faydalanarak bu on beş yılın primini ödeyebilir miyim? Ziya U.

Cevap: Ziya Bey, ürün satışlarınızı gösterir belgeler (müstahsil makbuzu vs.), varsa ziraat odası veya kooperatif üyeliklerinizi gösterir belgelerle birlikte 2 Mayıs 2011 tarihine kadar SGK müdürlüğüne başvurun. Hem geçmiş yılların hizmetlerini kazanırsınız hem de ödeme kolaylığından yararlanırsınız.

Saadettin ORHAN/Bugün/31.3.2011

Paylaşabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir