İşçi Alacak ve Tazminatları

Taşeron işçilerin durumunda gelinen son NOKTA!! 30 hazirana kadar düzenlemeler yasalaşacak

ÇSGB  BakanFaruk Çelik, sosyal güvenlik kapsamında, 63 milyon 812 bin 696 kişi, gelir testi yaptıran (yeşil kartlılar) 9 milyon 848 bin 447 kişi, kapsam dışında da 192 bin 80 bin kişi olmak üzere, 74 milyon 724 bin 269 kişi olduğunu kaydetti.

Taşeron işçiler ile ilgili çalışmaların sürdüğünü belirten Çelik, ”Son olayda gösterdi ki bu konunun bu yasama dönemi içinde mutlaka halledilmesi gerekiyor. Taşeron uygulaması ile ilgili çalışmaları, 30 Haziran 2013 tarihine kadar yasalaştırma imkanını bulacağımız inancı içerisindeyim” dedi.

Çelik, maden ocağında metan gazı patlaması sonucu işçilerin hayatını kaybettiği Zonguldak Kozlu’ya gittiğini anımsatarak, ”Bu kadar riskli bir alanda istihdam gerçekleştirilecekse bunun kesinlikle taşeron uygulaması çerçevesinde olmaması kararını ben burada sizlerle paylaşmak istiyorum. Böyle -630’da istihdam edilecek insanların kar amacı değil, oradaki tekniklere uymayı birinci derecede dikkate alacak şekilde formüle edilmesi, düzenlenmesi çok önemlidir. Bunlar da bu düzenleme de yer alacaktır. Asıl işverenle alt işverenin ciddi bir ayrışmasını gerçekleştireceğimiz bir çalışma üzerindeyiz. Bütün partilerin katkısını alarak bu yasama döneminde bunu neticelendirmiş olacağız” dedi.

Asgari ücretin taban ücret olduğunu, bu ücretin altında bir ücretin işçiye teklif edilemeyeceği anlamını taşıdığını ifade eden Çelik, kayıtdışı ile mücadelede yoğun çalışmaları olduğunu belirtti.

Paylaşabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir