Genel

Sigara içenler yandı!!! denetimden kaçamayacak!!!

Sağlık Bakanı  Akdağ, kapalı mekanlardaki sigara yasağının GPS destekli mobil cihazlarla denetleneceğini, bunun işlerini daha da kolaylaştıracağını açıkladı.

”Sağlık Bakanlığı Çalışanları Tütün Kullanımı Araştırması”nın sonuçları, Sağlık Bakanı Recep Akdağ’ın da katıldığı basın toplantısıyla açıklandı.

Türkiye’nin tütünle mücadelede başarılı bir çalışma yürüttüğünü, bu mücadelenin devam edeceğini anlatan Akdağ, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın buna sahip çıktığını, TBMM ve diğer siyasi partilerin de destek verdiğini ifade etti.

”Kanun çıkmasını beklemeyelim”

Sağlık Bakanı Akdağ, 15 yaşın altında çocuk, hamile, kalp, astım ve akciğer gibi kronik hastalığı bulunanların yaşadığı evlerde sigara içilmemesi gerektiğini vurgulayarak, ”Bununla ilgili bir kanun yapsak uygulanmasının pratik zorlukları olabileceği şimdiden düşünülebilir. O zaman topluma çağrıda bulunalım, buna benzer birtakım kanuni yaptırımların gelmesini evimiz için beklemeyelim. Özellikle hamile, çocuk ve sürekli hastalığı bulunanların yaşadığı hanelerde lütfen sigara içilmesin” çağrısını dile getirdi.

Sigarada düz paket uygulaması başlatan Avustralya’yı takdirle karşıladıklarını belirten Akdağ, sigara paketlerindeki uyarılarla ilgili yargı kararı veren ABD’de ise ”Yanlış yapıldığını” dile getirdi.

ABD’de güçlü bir sigara lobisi bulunduğunu, Türkiye’nin bu lobiye hiçbir zaman boyun eğmediğini vurgulayan Akdağ, il yöneticilerinin, sigara yasağı ihlalinde ve bu ihlalin tekrarında daha ciddi cezalar uygulamaları gerektiğini ifade etti.

”Sağlık Bakanlığı Çalışanları Tütün Kullanımı Araştırması”nın sonuçlarıyla ilgili de bilgi veren Akdağ, sağlık çalışanları arasında sigara kullanma oranının yüzde 21’e düştüğünü bildirdi.

”GPS’li takip”

Kapalı alanlardaki sigara yasağı ihlallerinin daha sıkı denetleneceğini açıklayan Akdağ, şu bilgileri verdi:

”Kapalı alanlardaki ihlalleri önlemek için yaptığımız kanunun uygulanmasına yönelik denetimlerimizi yaparken etkinliği artırmak üzere bazı yeni uygulamalara başlıyoruz. GPS destekli mobil cihazlarla izlemeye başlayacağız. Bu işimizi biraz daha kolaylaştıracak. 81 ildeki ekiplerimizle 4 yıl içinde 3 milyon 665 bin denetim yaptık. 82 bine yakın cezai işlem uyguladık ve 25 milyon liranın üstünde de idari ceza kesildi. Alo 171 Sigarayı Bırakma Hattı’na da 4 milyona yakın vatandaşımız müracaat etti.”

”Türkiye biricik ve benzersiz bir ülke”

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) temsilcisi Maria Cristina Profili de sigaraya karşı yürüttüğü mücadele ve elde ettiği başarı açısından Türkiye’yi ”biricik ve benzersiz’ bir ülke olarak niteledi.

Profili, bu mücadelede sağlık çalışanlarını da çok önemsediklerini ifade etti.

”18 yaşın altındakilere nargile yasak”

TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Başkanı Cevdet Erdöl de son yapılan düzenlemeyle 18 yaşın altındakilere nargile satışının yasaklandığını hatırlattı.

Ülke mevzuatında ”nargilehane” diye bir yer olmadığını vurgulayan Erdöl, gençlerin bu yolla sigaraya özendirilmek istendiğini, mülki idare amirlerine bununla mücadelede büyük görev düştüğünü kaydetti.

Toplantıda daha sonra Sağlık Bakanı Akdağ, sigarayı bırakan bazı sağlık çalışanlarına ödül verdi.

”Evde sigara yasağı getiren ülkeler takip edilecek”

Akdağ, 15 yaşın altında çocuk, hamile ve kronik hastaların yaşadığı evlerde sigara içilmesinin yasaklanmasıyla ilgili bir soru üzerine, bu konuda bir kanun hazırlığı içinde olmadıklarını bildirdi.

Böyle bir düzenlemenin uygulanmasıyla ilgili sorun yaşanabileceğini belirten Akdağ, bu konuda yeni düzenlemeler yapan ülkeleri takip edeceklerini söyledi.

Bakan Akdağ, Suriye’den Türkiye’ye gelen yaralılara ilişkin bir soru üzerine de insani görev olarak bu yaralılara büyük ihtimam gösterildiğini belirtti.

”Ambulanslarla Suriye’ye silah götürüldüğü” iddialarının hatırlatılması üzerine ise Akdağ, ambulanslarla bu şekilde silah ya da benzeri hiçbir taşıma yapılmadığını ve yapılmasının da mümkün olmadığını belirterek, iddianın sahiplerinin ülkeye, ülke insanına ve Türkiye Cumhuriyeti’ne büyük bir haksızlık yaptığını vurguladı.

Paylaşabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir