Genel

Şanlıurfa'ya, SGK ve İŞKUR'un hizmetleri artacak

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Şanlıurfa’nın Akçakale ve Harran ilçelerinde temas ve ziyaretlerde bulundu. Bakan Çelik, Akçakale’deki temasları çerçevesinde beraberinde Vali Nuri Okutan ve AK Parti milletvekilleriyle birlikte Akçakale Belediyesini ziyaret etti. Belediye Başkanı Abdülhakim Ayhan’dan ilçede yürütülen çalışmalarla ilgili bilgi alan Çelik, daha sonra sanayi esnafı tarafından yaptırılan Sanayi Camisi’nin açılışına katıldı. Bakan Çelik, incelemeleri esnasında vatandaşların sorun ve taleplerini de dinledi. 

Harran ilçesine geçen Çelik, kaymakamlığının ardından belediyeyi ziyaret etti. Çelik, burada yaptığı konuşmada, 12 Haziran’dan sonra seçim bölgesine ikinci kez geldiğini hatırlattı.

Akçakale ve Harran ilçelerinde yaşayan vatandaşların seçimlerde AK Parti’ye verdiği destekten duyduğu memnuniyeti dile getiren Çelik, sorunların çözümü için çaba sarf ettiklerini belirtti.

Harran’ın en önemli sorununun elektrik, yol ve sit alanı olduğunu bildiklerini anlatan Çelik, şöyle devam etti:

”Harran’ın en önemli sorunu köylerdeki yol ve elektriğin yanında merkezdeki sit sorunu. Bu konuyu Kültür ve Turizm Bakanı ile görüştük. Gelecek ay kendileri de Şanlıurfa’ya geliyorlar. Benim gelme durumum biraz zor gibi ama kendisiyle Ankara’da konuşup buraya geldiği zaman buradaki surlarla ilgili ve sit alanlarıyla ilgili, dereceleriyle ilgili sorunların bir çıkış yolu var mı yok mu bir değerlendirme yapacağız inşallah. Ayrıca buralara sosyal güvenlik alanında da bazı yatırımlar yapılacak.” 

Akçakale ve Harran ilçelerine SGK şubeleri kurulacağını da belirten Faruk Çelik, ”Böylece sosyal güvenlikle ilgili ne tür işlemleriniz varsa bunları Harran’da görme imkanınız olacak. Şanlıurfa’ya gitme ihtiyacınızı ortadan kaldıracağız” dedi.

Bölgede genç nüfus sayısının fazla olduğunu hatırlatan Faruk Çelik, İŞKUR bünyesinde gençlerin meslek sahibi olabilmeleri için de Şanlıurfa’ya ciddi kaynak tahsisi yapacaklarını söyledi.

İŞKUR’un kaynaklarını yaygın bir biçimde Şanlıurfa ve ilçeleri için kullanmak gerektiğini dile getiren Çelik, ”Bununla ilgili müsteşar yardımcısı arkadaşımız beraberimizde geldi. İnşallah gerek kaymakamlık, gerek belediyemiz ile sivil toplum örgütleriyle birlikte burada yoğun şekilde mesleki eğitimin, meslek kurslarının açılması konusunda birlikte çalışmalar sürdüreceğiz. Yani gençlerimiz nitelikli, genç kızlarımız vasıflı olacak. Gerekirse iki tane meslek sahibi olacaklar. Gerekirse bazı imkanlara kavuşup evlerinde üretim gerçekleştirecekler” diye konuştu.

Belediye Başkanı Özyavuz, Bakan Çelik’e ziyaretin anısına plaket ve Harran’a özgü evlerin resmedildiği bir tablo hediye etti.

Daha sonra AK Parti İlçe Başkanlığı ve esnafı ziyaret eden Faruk Çelik, Yeni Harran Camisi’nin açılışına katıldı.

Paylaşabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir