Genel Sağlık Sigortası

Sağlık provizyon aktivasyon sistemi (SPAS)

 5510 s.Kanunla genel sağlık sigortalısı sayılan kimseler ile bakmakla yükümlü olduğu kişiler için Kurum merkez ve taşra birimlerinde, sigortalıların tabi olduğu kapsama göre farklı farklı programlar üzerinden aktivasyon işlemleri yapılmakta idi. Bu işlemlerde kullanılan aktivasyon veri tabanları Sağlık Provizyon Aktivasyon Sistemi (SPAS) programında birleştirilmiş ve tüm genel sağlık sigortalıları ile bakmakla yükümlü olduğu kişilerin sağlık provizyon işlemlerinin tek bir program üzerinden yürütülmesi sağlanmıştır.

Sağlık Provizyon Aktivasyon Sistemi Ankara, Karaman, Çankırı, Kırıkkale, Kırşehir,

Yalova ve Gümüşhane illerinde 30.09.2011 tarihinde, Burdur, Nevşehir, Bayburt, Artvin,Bartın, Bolu, Karabük, Kars, Sinop, Amasya, Kastamonu, Edirne, Uşak, Kırklareli, Bilecik,Niğde, Aksaray, Rize, Erzincan ve Ardahan illerinde 20.10.2011 tarihi itibariyle, Adana,Antalya, Samsun ve Kocaeli illerinde 26/10/2011 tarihi itibariyle, Çanakkale, Isparta, Manisa,Düzce, Osmaniye, Hatay, Yozgat, Kilis, Kahramanmaraş, Ordu, Giresun, Sivas ve Tokatil’lerinde de 22.11.2011 tarihinde uygulamaya açılmıştır.  

Bundan böyle Sağlık Bakanlığına bağlı sağlık hizmet sunucuları ile üniversite ve

anlaşmalı özel sağlık hizmeti sunucuları, eczane ve optik işletmelerince provizyon sorgulaması SPAS programı üzerinden yapılacaktır.  

Sağlık yardımlarına müstahak olunmasına rağmen, SPAS programı üzerinden

provizyon alamayan genel sağlık sigortalısı veya bakmakla yükümlü olduğu kişilerin, sorunlarının çözümü için en yakın sosyal güvenlik il müdürlüğüne/sosyal güvenlik merkezine müracaat etmeleri gerekmektedir. 

Tüm ilgililere önemle duyurulur.

 

 

Paylaşabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir