Genel

‘Rekor büyüme, krizi fırsata çevirmeyi başardığımızın göstergesi’

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Murat Yalçıntaş, “Biz Türkiye olarak 2011 yılının ilk yarısında yüzde 10.2 gibi rekor seviyede büyüdük. Bu da bizim Türkiye olarak bu krizi doğru politikalarla fırsata çevirmeyi başardığımızın somut bir göstergesidir” dedi. Dr. Yalçıntaş, Türkiye’nin 2010 yılını yüzde 8.9 büyüme ile tamamladığını, 2011’in ilk çeyreğinde de yüzde 11 büyüdüğünü ve bunun bir rekor olduğunu ifade ederek, “Şimdi 2011’in ikinci çeyrek rakamları açıklandı. Bu da yüzde 8.8. Biz Türkiye olarak 2011 yılının ilk yarısında yüzde 10.2 gibi rekor seviyede büyüdük. Bu rekorla biz Avrupa’nın en hızlı, dünyanın da 2. hızlı büyüyen ülkesi olduk. Birinci Çin…” dedi.

Dr. Yalçıntaş, dünyanın diğer büyük ekonomilerine baktıkları zaman ABD’nin sadece yüzde 1.5, Almanya’nın yüzde 2.8, Fransa’nın yüzde 1.6 büyüdüğüne işaret ederek, şunları söyledi: “Bu da bizim Türkiye olarak bu krizi doğru politikalarla fırsata çevirmeyi başardığımızın somut bir göstergesidir. Bu büyümemizin alt bileşenlerine baktığımız zaman şunu görüyoruz. İnşaat yüzde 13.2, imalat yüzde 8, toptan ve perakende ticaret de yüzde 13. Bu 4 sektörün böylesine hızlı büyümeleri ve de büyümenin temelini bu 4 sektörün taşıması, bu büyümenin sürdürülebilir olduğunun ve önümüzdeki dönemlerde de devam edeceğinin göstergesidir. Bir de harcamalar kalemine baktığımız zaman, yurt içi tüketim yüzde 8.5, özel sektör sabit sermaye yatırımı da yüzde 33.5 artmış. Bu iki kalem, büyümenin yüzde 96’sını teşkil ediyor. Bu da bize şunu gösteriyor. Bu büyümenin lokomotifi özel sektörün harcamaları ve de yatırımıdır.”

Dünyadaki ve AB’deki tüm olumsuz gelişmelere karşın özel sektörün bu yatırımları yapmasının, özel sektörün geleceğe yönelik beklentisinin pozitif olduğunu gösterdiğini belirten Dr. Murat Yalçıntaş, “İnşallah önümüzdeki dönemde de beklentilerin üzerinde hızlı, güzel büyüme rakamları yakalayacağız. Önümüzdeki 6 içinde problem yok. 2012 yılında da büyüme devam edecek” dedi.

Kaynak:ito

Paylaşabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir