Teşvik İşlemleri

Özel okul açana yüzde 80 vergi indirimi uygulanıyor

Yeni teşvik sistemi, İstanbul Ticaret Odası Mali Müşavirler Meslek Komitesi tarafından masaya yatırıldı. İTO’da düzenlenen toplantıya katılan Ekonomi Bakanlığı Teşvik Uygulama ve Yabancı Sermaye Genel Müdürlüğü Dış Ticaret Uzmanı Begüm Tüzün, teşvik sisteminin, yatırımcıyı harekete geçirme adına çok özel indirimler içerdiğini belirterek, “Öncelikli yatırım alanlarında gerçekleştirilen yatırımlar hangi bölgede olursa olsun 5. bölge indiriminden faydalanacak” dedi. Teşvik sisteminde üç temel hedefin gözetildiğini bildiren Tüzün, “Bunlar stratejik yatırımların desteklenmesi, bölgesel teşvik uygulamasının yaygınlaşması ve ekonomik geri kalmışlık içinde bulunan illerin kalkınması. Tüm teşvik bölgelerinde KDV istisnası ve gümrük vergisi muafiyeti bulunuyor” bilgisini verdi.
BOZCAADA’DA YÜZDE 90 İNDİRİM
Yeni teşvik sistemiyle iller arasındaki gelişmişlik farkının azaltılmasının hedeflendiğini ifade eden Tüzün, şunları söyledi: “Böylece az gelişmiş olan yerlere daha fazla teşvik getirilerek yatırımcıların o bölgelere yönlendirilmesi amaçlandı. En büyük teşvikten Diyarbakır, Şanlıurfa, Bitlis ve Çanakkale’nin Bozcada ilçelerini kapsayan bölgeler yararlanacak. Söz konusu bölgeler yatırımlarda yüzde 90 vergi indirimi alabilecek. 2013’ün sonuna kadar olan yatırımlardan da işverenler 10 yıl devletten sigorta prim desteği alabilecek.”
İstanbul Ticaret Odası Mali Müşavirler Meslek Komitesi Başkanı Ayfer Gülsoy da, “Daha önce var olan fakat parça parça olan düzenlemeler konusunda üyelerimizi bilgilendirmek istiyoruz. Burada konuşulan talep ve öneriler bir rapor halinde yetkili mercilere iletilecek” dedi.
YATIRIMCI TEŞVİKLERİ İYİ ÖĞRENMELİ
Mali Müşavirler Meslek Komitesi Üyesi Nur Ekesan ise yeni teşvik sisteminde yatırımcıya iki şekilde destek sağlandığını belirterek şöyle konuştu: “Birincisi devlet desteği; bunda yatırımcının yaptığı harcama daha sonra geri ödeniyor. İkincisi ise yatırım teşviki; bunda da devlet almakla yükümlü olduğu bazı bedelleri hiç almıyor. Yeni teşvik sistemi sektörlerde kümelenmeyi teşvik ediyor. Bu sistemde o kadar ilginç satır arası teşvikler var ki, yatırımcı bu teşvikleri iyi incelemeli. Örneğin öncelikli yatırım alanlarında yatırım yapan bir yatırımcı hangi bölgede olursa olsun 5. bölge teşviklerinden faydalanabiliyor. 5. bölge teşviklerinde yüzde 80 vergi indirimi uygulanıyor. Öncelikli yatırım alanları ise madencilik, demiryolu ve deniz yolu ile yolcu ve yük taşımacılığı, asgari 50 bin metrekareye sahip fuar alanı yatırımları ve özel okul yatırımları. Çanakkale’nin Gökçeada ve Bozcaada ilçelerinde yatırım yapanlar da 5. bölge indirimlerinden yararlanacak. Çünkü buralar da gelişmişlik açısından Diyarbakır, Şanlıurfa, Van gibi doğu illerini kapsayan 5. bölgeye dâhil.”KAYNAK: SÜMEYRA YARIŞ/ İTO/26.9.2012

Paylaşabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir