Memur Rehberi

Öğretmen adayları dertli: Emeklerimiz boşa gitmesin

KPSS’deki kopyadan sonra öğretmen atamaları durduruldu. 30 bin öğretmen çözüm beklerken, ‘bu yıl noter huzurunda kura çekilsin’ fikri yaygınlaşıyor. Veliler ise endişeli

Atamaların durdurulması üzerine görev bekleyen 30 bin öğretmenin mağduriyeti devam ediyor. Sınavı kazanmalarına rağmen atamaları yapılamayan 30 bin öğretmen, şimdi yeni çözümler için önerilerini gazetemiz aracılığı ile duyurmayı sürdürüyor.
Öğretmenler, aylarca ders çalışıp sınavı kazandıklarının ve bu emeklerinin boşa gitmemesi gerektiğinin altını çiziyor. İşte bazı görüşler… Aylar boyunca ders çalıştım ve yıllardır da bu günü bekliyordum. Tam ‘Atanacağım, artık öğretmen olacağım’ derken erteleme geldi. Emeklerimin boşa gitmesinden çok korkuyorum. Bazıları kopya çekti diye bizim hakkımız yenmesin. (S.Y.)
Bu yıl öğretmen atamaları sınavsız olarak kura ile yapılsın. Noter huzurunda kuralar çekilsin ve herkes hakkına razı olsun. Eğer bu yapılmaz ise okullar öğretmensiz kalacak. (Hatice)

Bu yıl kura ile atama olsun. Bu skandal çözüldükten sonra da öğretmen sınavlarını Milli Eğitim Bakanlığı kendisi yapsın. Böyle skandallar olmasına izin vermesin. (Ali TAŞ)
Sınavları Anadolu Üniversitesi yapsın. Onların bu konuda çok tecrübeleri var. (Metin)

KPSS sınavı iptal edilirse 2010 öğretmen atamaları kura ile yapılabilir.
Ben destekliyorum. Mustafa AKGÜL

KPSS sınavını, alan sınavı ile ÖSYM yapsın. Başkalarını aramaya gerek yok.
Mert YILDIZ

KPSS sınavı ÖSYM tarafından gerçekleştirilsin. Güvenlik sorunu gözden geçirilsin. H.K.
‘KPSS sınavlarında genel kültür ve genel yetenek olmasın’ diyen arkadaşlar yanılıyor çünkü genel kültürü ve yeteneği olmayan öğretmen ne kadar kültürlü olup ne kadar fayda sağlayabilir. Ş.Y.

Sosyal Bilgiler mezunuyum ve işsiz bir öğretmenim. Her yıl KPSS’ye hazırlandım ama bir türlü başarı sağlayamadım. Bu sınavın öğretmenliğin başarısını ölçmediğini herkes söylüyor. Sınav kaldırılıp mezun olma tarihine göre atamalar yapılabilir. Ömer ÇAĞTAŞ

VELİLER ENDİŞE İLE BEKLİYOR
Bu yazı dizisinde devam eden tartışmalara öğrenci velileri de katıldı. Öğretmen atamalarının yapılamaması onları da endişelendiriyor. İşte velilerden gelen mesajlar:
Ben dargelirli bir veliyim. Çocuklarımı zar zor okula gönderiyorum.
Çocuğumun bilgisayar dersine kendi sınıf öğretmeni girmekte. Kadrolu bilgisayar öğretmeni okulda bulunmamakta. Çocuğum her alanda bilgi ile donansın, devletim öğrencisini mağdur etmesin. İlgililer lütfen bu çağrıma cevap versin. Melek TOSUN

Devlet memuruyum. Çocuklarımı devlet okullarında okutuyorum. Keşke param olsa da özel okullara gönderebilsem. Oğlum 8. sınıfta okuyor. Tam 3 yıldır branş derslerine (Fen Bilgisi, İngilizce, Beden Eğitimi, Müzik ve Matematik) vekil öğretmenler girdi. Onlar da zaten Eğitim Fakültesi mezunu değildi. Benim çocuğum bu yıl SBS sınavında istediği başarıyı yakalayamadı. Bu adalet mi? Gülay
3 çocuğum var. Biri 5’inci sınıfta, biri 7’nci sınıfta, biri de 3 yaşında. Geçen yıl 5 ve 7’nci sınıftaki çocuklarımın İngilizce dersleri öğretmensizlik nedeniyle boş geçti. Bu yılda mı boş geçecek? İngilizce dersini kim verecek? Öğretmen ihtiyacı varsa bir an önce atansın. ‘AB’ye gireceğiz’ diyoruz. Öğretmen atayamıyoruz. Atayın gitsin. K.A.

Karadeniz’de dağ köylerinde öğretmen yok. Okulda vekil öğretmen var. Vekil hiç aslıyla bir olur mu? Öğretmenlerin atanmamaları öğretmensiz köyleri mağdur ediyor.
Öğretmensiz okul istemiyoruz. Hüseyin KOÇ

SOSYOLOJİ MEZUNU ÖĞRETMEN OLUR MU?
Sosyoloji bölümünde okuyorum. Formasyon alırsam öğretmenlik yapabilir miyim? KPSS’ye girersem atanabilir miyim?
Sosyoloji bölümü mezunları en az 16 kredi Felsefe, 16 kredi Psikoloji, 8 kredi Mantık dersi aldığını belgelendirmeleri, öğretmenlik formasyon belgesine sahip olmaları, KPSS10 sınavına girmeleri ve MEB’in belirlediği diğer genel ve özel şartları taşımaları halinde Felsefe öğretmenliğine atanabilir.

Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksek Okulu lisans mezunuyum.
1996 yılında, Fen Edebiyat Fakültesi’nden 22 kredilik öğretmenlik formasyonu aldım. Benim formasyonum geçerli midir ve ben öğretmenlik için başvuru yapabilir miyim? H.ARABACI
Milli Eğitim Bakanlığı’nın turizm ile ilgili branşlarına öğretmenlik mezunları atanabilmektedir. 80 sayılı Talim ve Terbiye Kurulu kararında Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksek Okulu mezunu olup öğretmenlik formasyon belgesine sahip olanlara yer verilmemiştir.

Eğitim Bilimleri sorularını Milli Eğitim Bakanlığı’nın hazırlamasından yanayım. ‘Benim alanımla ilgili olmayan sorulardan sorumlu tutulmak istemiyorum’ diyen arkadaşları anlıyorum fakat az da olsa bir genel kültüre de sahip olmamız gerektiğini düşünüyorum. Gerçi artık öyle bir devirdeyiz ki, sadece sınav için bir şeyleri öğrenmeye çalışıyoruz, sınavdan sonra hepsi uçup gidiyor. O yüzden herkesin kendi branşından sorumlu tutulmasının daha iyi olacağı kanısındayım. Meltem DEMİRCİ

ALİ ŞERBETÇİ / 10.9.10/Takvim

Paylaşabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir