Genel Sağlık Sigortası

Ne olacak bu kızların hali?

Ne olacak bu kızların hali?

Başlık ilginç gelebilir, ama tarafıma gerçekten de en çok gönderilen e-maillerden biri de kız çocukların sağlık yardımları sorunu oluşturmaktadır. Sosyal güvenlik reformu öncesinde bekar veya dul kızlar çalışmıyorlarsa yaşları ne olursa olsun anne ve babaları üzerinden sağlık yarımlarından faydalanabiliyordu.

2008/Ekim ayı başından itibaren ise kız çocukları aynen erkek çocukları gibi okumuyorsa 18, üniversitede okuyan kız çocukları ise 25 yaşından sonra anne veya babasının üzerinden sağlık yardımlarından faydalanması uygulaması geçiş hükmü konarak ortadan kaldırılmıştı. Bu uygulamaya bağlı olarak ortaya çıkan  kız çocuklarının mağduriyetinin giderilmesi için Torba Kanuna aşağıdaki hüküm konulmuştur. www.isakarakas.com

13.02.2011 tarih ve 6111 sayılı Kanun/MADDE 49- ….“Kız çocuklarının durum değişikliklerinin ortadan kalkması halinde, bu kişiler tekrar ilgili kanunlarına göre bakmakla yükümlü olunan kişi sayılır.” cümlesi eklenmiş, onuncu fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiş ve maddeye aşağıdaki fıkra eklenmiştir.

Bu hükümle birlikte Sosyal güvenlik reformu öncesine dönülmüş olunmaktadır.

Bu durumda özetle  bekâr veya dul kızlar  evlenmediği müddetçe ve çalışmıyorlarsa yaşları ne olursa olsun anne ve babaları üzerinden sağlık yarımlarından faydalana bileceklerdir.

www.isakarakas.com

Paylaşabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir