Teşvik İşlemleri

Mevcut işletmelere de istihdam TEŞVİĞİ geliyor!!!!!!!!!!!

Ekonomi Bakanı  Çağlayan, bazı teşvik bölgelerinde mevcut işletmelere de istihdam desteği vermek üzere çalışmalar yaptıklarını belirterek, ”Mevcut işletmelere bir istihdam desteği, işletme desteği olacak” dedi.

Bakan Çağlayan, Ekonomi Koordinasyon Kurulu’nda neler görüşüldüğünün sorulması üzerine istihdama ilişkin bir projelerinin olduğunu bildirdi.

Teşvik için kanun çalışmalarına başladıklarında mevcut işletmeler için de düzenleme yapılması konusunda prensip kararı aldıklarını ifade eden Çağlayan, yatırım teşvikinde işgücü maliyetleri üzerindeki yoğunlukların en fazla alındığı yerlerde mevcut işletmeleri etkileyecek şekilde haksız rekabet oluşturmamasının sağlanması gerektiğini belirtti.

Çağlayan, mevcut işletmelerle, yeni yatırım yapacak olan işletmeler arasında bu konuda ciddi bir fark olduğunu dile getirerek, şöyle konuştu:

”Altıncı bölgenin bizim açımızdan önemli bir yeri var. Bizim için orada istihdam son derece önemli. İstihdam yoğun sektörleri bilhassa altıncı bölgede oluşturmak üzere yeni teşvik sisteminde önemli çalışmalar yapmıştık. Cumhuriyet tarihinde kimsenin cesaret edemeyeceği bir teşvik sistemini Başbakanımızın desteği ve oluru ile yaptık. Şu anda altıncı bölgede yatırım yapan bir yatırımcının istihdam maliyeti Çin’deki bir işçinin maliyetinden daha ucuz bir rakama geliyor. Bu konu ile ilgili bir çalışma yapılıyor. Önümüzdeki günlerde tekrar bir araya geleceğiz. Biraz daha çalışmaların üzerinde yoğunlaşılması konusunda bir çalışma yapılacak. Daha sonra bunu sayın Başbakanımıza sunacağız. Sonra bunun uygulanması Başbakanımız ve ilgili bakanımız tarafından kamuoyuna duyurulacaktır. Bu mevcut işletmelere bir istihdam desteği, işletme desteği olacak. Diğerini yatırım teşviki olarak çıkardık. Yeni yatırım yapana burada belli sayıda işçi çalıştırma şartı getirilecek. 5084’ü tarihe gömdük. Tarihteki yerini aldı. 5084’ün yerine ikame edecek bir arayışımız yok. Bilhassa benim için engel değil. Odalar Birliği tarafından dile getiriliyor. Onlar da olmayacağını biliyorlar aslında bunun, ama üyelerine karşı sorumluluk içinde bunları söylüyorlar, anlayışla karşılıyorum. Ben de olsam öyle yapardım. Yeni yatırım teşvik sistemi ve bunun dışında mevcut işletmeler arasındaki işgücü primleri, işgücü maliyetleri noktasında çok fazla farklılık olmasın, mevcut işletmelerimize de destek verelim. 5084’te 10 işçi mecburiyeti vardı. Ama bununla ilgili 10 mu olur, 15 mi olur bilemem.”

Bakan Çağlayan, mevcut işletmelerdeki çalışanların da bu destek kapsamına alınabileceğini belirterek, bunun mevcut işletmeler için işletmeye işgücü maliyetinin azaltılması konusunda düşünülen bir tedbir olduğunu ifade etti.

Bölgelere göre süre ve desteğin farklı olabileceğini dile getiren Çağlayan, ”Ayrıca ilave istihdam yapana da ilave bir destek olup olmayacağı alternatifler arasında” diye konuştu.

Çağlayan, mevcut bütçeye ek yük getirmeyen bir sistem olacağını ifade ederek, 3-5 gün içerisinde bu çalışmanın tamamlanacağını söyledi.

Paylaşabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir