İşçi Alacak ve Tazminatları

Memur vekil-işçi vekil farkı

Sosyal güvenlik reformu 1 Ekim 2008’de yürürlüğe girdi.Reform sonrasında işçi, memur, esnaf ayrımı kaldırıldı. Ancak 1 Ekim 2008’den önce memur olanlar için kazanılmış hakların korunması ilkesi benimsendi. (Anayasa Mahkemesi’nin iptal kararı gereği) Bu ilkenin benimsenmiş olması, uygulamada bazı enteresan durumların yaşanmasına sebep oluyor. İşte bu enteresan durumlardan birisi de milletvekilleriyle ilgili.

Reform kanununda yer alan düzenlemeye göre, 1 Ekim 2008’den önce bir ay bile olsa memurluk yapmış olanlar vekil olmaları halinde, iki yıl sonra 5000 lira emekli aylığına kavuşacaklar. Ancak vekillikten önce hiç memuriyeti bulunmayan vekiller için böyle bir imkân olmayacak. Onlar yine aynı emekli maaşına talim edecekler. Örneğin şimdiye kadar SSK veya Bağ-Kur kapsamında çalışmış ya da buralardan emekli olmuşsanız ve 12 Haziran’da vekil seçilmişseniz, milletvekili emekli aylığı alamayacaksınız. Buna göre şu an TBMM’de bulunan vekiller, memur vekiller ve diğer vekiller olarak ikiye ayrılacak. Siz dilerseniz buna kaymaklı vekiller ve kaymaksız vekiller de diyebilirsiniz.

İşin esprisi bir yana, sosyal güvenlik reformuyla birlikte kamuda eski memur/yeni memur ayrımı başlamıştı. Aynı ayrım 12 Haziran seçimleriyle şimdi TBMM’de yaşanacak.

İki aylığı birden alırsınız

Soru: Sadettin Bey, bugün itibarıyla 6.214 prim günüm bulunmaktadır. Emeklilik için 5600 gün ve 25 yıl sigortalılığa tabiyim. Çalıştığım kurumdan istifa edip yurtdışına yerleşmeyi düşünüyorum. Sorum şu, ileride emekli aylığı bağlandıktan sonra emekli maaşımı alıp aynı zamanda yurtdışında da çalışabilir miyim? Ali Taştekin

Cevap: Ali Bey, Türkiye’den emekliliğe hak kazandığınızda aylığınız bağlanır. Aylık bağlandıktan sonra hem yurtdışında çalışabilir hem de Türkiye’den aylığınızı alabilirsiniz. Sadece yurtdışı hizmet borçlanmasıyla emekli olanlar yurtdışında çalışır veya ikamete bağlı yardım alırlarsa Türkiye’deki aylıkları kesilir. Siz yurtdışı borçlanmayla değil normal şartlarla emekli olacağınız için yurtdışında çalışabileceksiniz.

Vergi indiriminden yararlanırsınız

Soru: Ben mide kanserinden ameliyat oldum. Midem ve dalağım alındı, bir de tiroitlerim alındı. Şu an kamu çalışanıyım, vergi indiriminden yaralanır mıyım? Ömer Palavar

Cevap: Ömer Bey, işyerinde çalıştığınıza dair bir belgeyle en yakın vergi dairesine başvuracaksınız. Vergi dairesi sizi bir hastaneye yönlendirerek sağlık raporu almanızı isteyecek. Aldığınız sağlık raporunu vergi dairesine vereceksiniz ve Maliye Bakanlığı’na onay için gidecek. Burada en az %40 oranında engelli olduğunuz onaylanırsa, vergi indiriminden yararlanmaya başlarsınız. Bunun yanında erken emeklilik hakkından da yararlanabilirsiniz.

1260 gün SSK primi ödeyeceksiniz

Soru: Sadettin Bey, ben 01.04.1997 SSK işe giriş, 20.02.2009 SSK çıkış ve 4.132 günümü doldurdum. Ayrıca 26 ay Bağ-Kur primi yatırdım. Şimdi SSK’dan emekli olabilmem için ne kadar prim yatırmam gerekiyor ve ne zaman emekli olabilirim? Yaşar Kartal

Cevap: Yaşar Bey 25 yıl, 56 yaş ve 5825 günü tamamlayarak emekli olacaksınız. Bu 5825 günün son 1.260 gününü SSK (4/a) kapsamında ödemeniz gerekiyor.

Saadettin ORHAN/11.7.2011/BUGÜN

Paylaşabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir