SGK Emeklilik

Krediyle emeklilik formülü

Geçtiğimiz haftalarda Torba Kanun’la (6111 Sayılı Kanun) ilgili bilgi verirken, kimi vatandaşlar için banka kredisiyle emekli aylığına kavuşma hakkı doğacağından bahsetmiştik.

Nitekim bu konuya dair en yetkili ağızdan, yani SGK Başkanı Sayın Emin Zararsız’dan dün açıklama geldi. Fakat okurlarımızın kafasında uygulamanın nasıl olacağı tam olarak netleşmemiş olacak ki konuya dair çok sayıda soru alıyoruz.

Hemen ifade edelim ki Ziraat Bankası ile yapılacak protokolün tam olarak içeriği kamuoyuna açıklanmış değil. Yani emeklilik kredisinin faiz oranını, aylıklardan kaç taksit halinde kesileceğini ve diğer detayları bilmiyoruz. Ancak benzer bir protokolün 2008 yılında Halk Bankası’yla da imzalandığını dikkate alarak, okurlarımızın merakını giderebiliriz. İşte aşama aşama krediyle emeklilik uygulaması.

1.         Önce borcunuzu hesaplatın: Bağ-Kur sigortalısı olarak (Tarım Bağ-Kur dahil) öncelikle SGK’ya başvurup, ne kadar borcunuzun kaldığını öğrenmeniz gerekiyor.

2.         Borcu ödeyince emekli olabilmeniz gerekiyor: Borcunuzu hesaplattıktan sonra, bir Bağ-Kur’lu olarak bu borcu ödeyince aylığa hak kazanıyor olmanız gerekiyor. Aksi halde kredi alarak borcunuzu ödemeniz mümkün değil. Zira size kredi veren banka, verdiği kredinin tahsilatını aylığınızdan keserek yapabiliyor.

3.         Borcu hesaplatıp bankaya: Borcunuzu hesaplattınız ve bu borcu ödeyince aylık bağlanacağı da belli oldu. Bundan sonra SGK müdürlüğünden alacağınız belgeyle Ziraat Bankası şubesine gideceksiniz ve kredi işleminiz gerçekleşecek.

4.         Ve aylığınız bağlanacak: Borcunuzun karşılığı olan kredi tutarı banka tarafından SGK’ya ödendikten sonra aylığınız bağlanacak. Bağlanan aylığınızdan kredi borcunuza mahsuben kesinti yapılacak.

Bu formül sayesinde cebinizden para çıkmadan hem borcunuzu ödemiş hem de emekli aylığı ile sağlık sigortasına kavuşmuş olacaksınız. Başkan Zararsız’ın verdiği rakama göre 310 bin kişi potansiyel olarak bu formülden yararlanabilecek durumda.

Diğer taraftan askerlik, yurtdışı ve doğum borçlanması yapmak isteyen vatandaşlarımızdan da çok sayıda soru ve talep alıyoruz. “Biz de kredi kullanarak borçlanma yapalım ve emekli olalım. Bizim maaşımızdan da borcumuz kesilsin” diyorlar. Bana göre makul bir talep ancak 2008’deki protokolde böyle bir imkân yoktu. Kim bilir, belki bu protokole girebilir.

Asker ve polisler ne yapacak?

Geçtiğimiz hafta ‘TSK ve Emniyet yanlış hesaplıyor’ başlığıyla iki yazı yazdık. Buna göre asker ve polis gibi yıpranmalı çalışan memurların emeklilik tarihlerinin yanlış hesaplandığını, 8.9.1999 öncesi girişli personelin, SGK’nın hesaplamasına göre daha erken emekli olabildiklerini yazdık. İsteyen okurumuzun da EmekliMatik’ten hesaplama yaparak farkı görebileceklerini belirttik. Şimdi yüzlerce asker ve polis okurumuz soruyor: EmekliMatik’ten hesapladık ve daha erken emekli olabiliyoruz. Peki bunun resmi bilgisini nereden ve nasıl alacağız?

Bunun iki yolu var; ya kurumunuza dilekçe ile başvurup SGK’dan doğru hesaplamayı öğrenmelerini isteyeceksiniz ya da kendiniz bizzat SGK’ya başvuracaksınız. Örneğin kişisel hizmet bilgilerinizi belirterek SGK’nın Kamu Görevlileri Emeklilik İşlemleri Daire Başkanlığı’na sorabilirsiniz. Ancak en doğru ve kısa yol, bu kurumların personel dairelerince gerekli düzeltmelerin yapılması ve emeklilik hesaplamasının SGK yorumuna uygun hale getirilmesidir. 

Saadettin ORHAN/Bugün/8.3.2011

Paylaşabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir