Teşvik İşlemleri

“KOBİ’lerin Finansmana Yeni Erişim Yolu: Halka Arz ve Ortaklıklar” Paneli

MÜSİAD tarafından organize edilen “KOBİ’lerin Finansmana Yeni Erişim Yolu: Halka Arz ve Ortaklıklar” konulu panel, KOSGEB Başkanı Mustafa Kaplan, MÜSİAD Genel Başkanı Ömer Cihad Vardan, İMKB Gelişen işletmeler Piyasası (GİP) Müdürü Korhan Eryılmaz, KOSGEB Finansman Dairesi Başkanı Mehmet Ömerbeyoğlu, Ata Yatırım Yönetim Kurulu Başkanı Korhan Kurdoğlu, Ernst&Young Türkiye Kurumsal Finansman Müdürü Senem Başyurt ve çok sayıda MÜSİAD üyesini katılımı ile 24 Kasım 2011 tarihinde İstanbul’da gerçekleştirildi.Panel öncesinde bir konuşma yapan KOSGEB Başkanı Mustafa Kaplan, Türkiye ekonomisinin omurgasını KOBİ’lerin oluşturduğunu, KOBİ’lerin yeniliklere açık olma, esneklik, değişimlere çabuk uyum sağlama ve kendi alanlarında uzmanlaşma gibi günümüz ekonomisine son derece uygun özellikleri olduğunu kaydetti.
 
“Dünya ile yarışacaksak, KOBİ’lerin ölçek sorununu halletmemiz lazım. KOBİ’lerin ortak hareket etmelerini ortak rekabet alanları oluşturacak şekilde projeler sunmalarını çok önemsiyoruz. Desteklerimizi de buna göre kurguladık. Bu doğrultu da sermaye piyasalarına açılmaya büyük önem veriyoruz” diyerek konuşmasına devam eden Kaplan konuşmasına şöyle devam etti:
 
“Türkiye’nin ekonomik büyümesinde ve ihracatında KOBİ’lerin büyük önemi var. KOBİ’ler büyürse Türkiye büyür. Bu yüzden KOBİ’lere özel önem veriyoruz. KOBİ’lerin özellikle finansman, yönetim, istihdam, teknoloji geliştirme ve markalaşma gibi alanlarda sıkıntılar yaşadığını iliyoruz. KOBİ’lerin banka kredileri dışında finansman sağlayabileceği imkanlar yok denecek kadar az. Ülkemizdeki işletmelere dünyadaki rakipleri ile rekabet etmeleri için gerekli finansman desteğini vermeliyiz. Dünyadaki rakipleri alternatif finansman araçlarından rahat bir şekilde faydalanabilirken bizim KOBİ’lerimiz geri kalmamalı.”
 
“Alternatif kaynaklar sadece sermaye piyasası gibi değil, risk sermayesi, kredi garanti mekanizmaları, alternatif finansman araçları gibi değişik mekanizmalar devreye girmeli” diyen Kaplan, “Ülkemizde maalesef bu noktada çok iyi değiliz. Girişim sermeyesi ve risk sermayesi gibi enstürmanlarda daha yolun başındayız. Türkiye diğer birçok konuda olduğu gibi sermaye piyasasının da önemini tam zamanında kavrayamamıştır” dedi.
 
Sermaye piyasasından elde edilecek kaynakların şirketler açısından çok büyük kaynaklar sağladığını ifade eden KOSGEB Başkanı Mustafa Kaplan: “Her şeyden önce faizsiz ve geri ödemesiz ucuz ve sürekli bir finansman imkânı sağlamaktadır. Bunun da ötesinde halka arzın işletmelere itibar artışı, şeffaflık, tanınma ve kurumsallaşma gibi çok önemli faydaları vardır. Borsaya açılmak isteyen KOBİ’ler için yeni bir destek programı oluşturduk. Bir yıllık çalışmadan sonra KOSGEB, SPK, İMKB ve Aracı Kuruluşlar Birliği bu çalışmayı yaptık.” dedi.
 
KOSGEB Başkanı Mustafa Kaplan, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Yaptığımız çalışmalar sonrasında gider maliyetlerini düşürmeye çalıştık. KOBİ’lerin sermaye piyasasına girmesi bir rehbere ihtiyacı olduğunu gözlemledik. Piyasa Danışmanı tabiri ile bir rehberlik alanı oluşturduk. Piyasa danışmanlığı mekanizması gideri en önemli kalemi oluşturuyor. Bu giderin yüzde 75 oranında geri ödemesiz ve hibe niteliğinde karşılıyoruz. Sonrasında bağımsız denetim kuruluşlarından alacağı denetim hizmetlerini, SPK ve İMKB’ye ödeyeceği kabul ve kayıt harçlarını, merkezi kayıt kuruluşu masraflarını ve aracı kuruluş masraflarında destekler veriyoruz. Kimi kalemlerde yüzde 100’ü bulan desteklerle, toplamda 100 bin TL’yi bulan bir katkı sağlıyoruz.
 
KOBİ’lere verdiğimiz desteklerin başlamasından 5 – 6 ay gibi kısa bir sürede, İstanbul’dan yedi tane, İzmir’de iki tane, Antalya ve Kayseri’den birer tane toplamda 11 işletme sermaye piyasalarına açılmak için KOSGEB’e müracaat etti. Gelen talep bize mutluluk veriyor. GİP’te şu anda da 2 şirket işlem görüyor.”
 
MÜSİAD Genel Başkanı Ömer Cihad Vardan ise konuşmasında: “Ekonomimizin de belkemiği ve dinamizm kaynağı olan KOBİ’lerin büyüme evrelerinde en büyük sorunları finansman ihtiyacıdır. Banka kredileri yoluyla finansman ihtiyacını gidermek istemeyen KOBİ’ler için stratejik ortaklıklar, şirket birleşmeleri ve halka arz öz sermayenin gelişimine katkı sağlayan anlamlı alternatifler olarak görülmelidir” dedi.
 
Gelişen İşletmeler Piyasası olarak adlandırılan ve KOBİ Borsası olarak da bilinen GİP’in kurulması da uzun soluklu çalışmalar sonunda neticelendirilmesinden duydukları memnuniyeti ifade eden Vardan, “Büyüme ve gelişme potansiyeli olan işletmelerimiz için özel bir menkul kıymetler piyasası anlamına gelen GİP, birçok ülkede uygulaması bulunan çok seviyeli sermaye piyasası sisteminin ülkemizde hayat bulmasını sağlamıştır. Böylelikle KOBİ’lerimiz kendi liglerindeki işletmelerle aynı piyasada işlem görecekler ve halka açılıp öz sermayelerini güçlendirerek büyüme fırsatı elde edeceklerdir. Bu önemli finansman aracının uygulamaya geçirilmesi, etkin KOBİ finansmanı için finans sisteminin yeni bir mimariye bürünmesi diye de nitelendirilebilir” dedi.
 
GİP’in sadece fon sağlayarak KOBİ’lerimizin büyümesine destek olacak bir araç olarak görülmemesi gerektiğini ifade eden Vardan, “GİP’in işletmelerimize fon sağlama dışında yararlar getireceği de bir gerçektir. Şirketlerimizin kurumsallaşmasına, şeffaflaşmasına ve daha değer artışlarına da katkı sağlayacaktır. GİP şirketlerimize likidite de sağlayacaktır ama kredilerden en önemli farkı, bunu uygun koşullarda sunuyor olmasıdır. Buna bağlı olarak, kredilerden en önemli farkı, borcu değil sermayeyi artıyor olmasıdır. Bu da, kaldıraç oranının düşmesini ve şirketlerin mali yapılarının güçlenmesini, şoklara karşı dayanıklı olmasını sağlayacaktır” dedi.
 
Vardan konuşmasını şöyle devam etti: “ GİP’te yer almak, bir KOBİ için bilinirliğinin artması anlamına gelmektedir. Bu piyasalarda bir süre sonra tanınmak, işletmenin itibarını artırarak, satış ve istihdam gibi faktörlerde olumlu rol oynayacaktır. Bir diğer fayda ise, sermaye piyasalarına girmekle birlikte, gerekli disipline uymak ve bilgileri kamuoyuyla paylaşmak amacıyla KOBİ’lerimizin doğal bir süreçle kurumsallaşmak zorunda kalacak olmalarıdır. KOBİ’lerin bu imkândan daha fazla yararlanabilmeleri için işbirliği içinde çalışan ve işletmelerimize bu konuda kolaylıklar sağlayan SPK, İMKB ve KOSGEB’in destekleri de bu noktada önem taşımaktadır.”
 
Ata Yatırım Menkul Kıymetler Yönetim Kurulu Başkanı Korhan Kurdoğlu’da, KOBİ’lere ihtiyaçları doğrultusunda gerekli her türlü bilginin sağlanacağının altını çizerek; “Organize edilecek bilgilendirme toplantıları ile KOBİ’lerin yeni finansman imkânları ve Gelişen İşletmeler Piyasası (GİP) hakkında detaylı bilgi edinmelerini sağlayacağız” dedi.İş dünyasını futbol gibi takımlardan oluşan liglere ayrılmış olarak düşünebiliriz diyen Kurdoğlu, “KOBİ’lere mahalli takımlar, IMKB’de kote şirketleri Süperlig takımları olarak düşünürsek bizim ‘Bank Asya’ ligimiz yoktu. Bu eksikliği GİP giderecektir. Ata Yatırım gibi piyasa danışmanları ise KOBİ’lerin teknik direktörü olacaktır. Amacımız KOBİ’lerimizi önce Bank Asya ligine, yeni yeni oluşturulmuş GİP’e daha sonrada Süper Lige çıkarmaktır” dedi.
 
Konuşmaların ardından, İMKB Gelişen işletmeler Piyasası (GİP) Müdürü Korhan Eryılmaz, KOSGEB Finansman Dairesi Başkanı Mehmet Ömerbeyoğlu, Ata Yatırım Yönetim Kurulu Başkanı Korhan Kurdoğlu ve Ernst&Young Türkiye Kurumsal Finansman Müdürü Senem Başyurt’un konuşmacı olarak katıldığı bir panel gerçekleştirildi.

Panel sonrasında MÜSİAD Genel Başkanı Ömer Cihad Vardan tarafından, katkılarından dolayı KOSGEB Başkanı Mustafa Kaplan’a ve panelistlere plaket taktim edildi. 

Paylaşabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir