Teşvik İşlemleri

Kalkinma Bankasindan Kobilere Destek

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelerin (KOBİ) finansmanı erişimlerini kolaylaştırmak ve bu çerçevede kalkınmasını finanse etmek amacıyla, T.C. Hazine Müsteşarlığı garantörlüğünde Dünya Bankası ile (Uluslar arası İmar ve Kalkınma Bankası) Bankamız arasında 06/07/2010 tarihinde 100 milyon USD tutarında kredi anlaşması imzalanmıştır. Kredi, yaygın şube ağı olan bankalar aracılığı ile toptan bankacılık yöntemi kapsamında orta ve uzun vadeli olarak KOBİ’lere kullandıracaktır.

Bu kapsamda Bankamız ile Türkiye Garanti Bankası A.Ş. ile 65 milyon USD tutarında ve Deniz Bank A.Ş ile 35 milyon tutarında kredi anlaşmaları 29/09/2010 tarihinde imzalanmış bulunmaktadır.

Bu kredi anlaşmaları ile Bankamız adı geçen ticari bankaların “Kalkınma Kredisi” olarak uygun maliyet ve vade koşulları ile KOBİ’lere kredi kullandırmalarına imkan sağlamaktadır. Kredi Aracı bankalara 2 yılı ödemesiz 5 yıl vadeli olarak kullandırılacaktır. Aracı bankalar ise krediyi, Türkiye’de faaliyet gösteren, çalıştırdığı işçi sayısı 250 kişiyi aşmayan, yıllık satış tutarı 20 Milyon USD veya karşılığı TL’den az olan KOBİ’lere en az 2 yıl vadeli yatırım ve/veya işletme kredisi olarak kullandırabilecekleredir. Kredi kapsamında Dünya Bankasının kapsam dışında tuttuğu sektörler dışında faaliyet gösteren KOBİ ‘lerin finansmanı mümkündür. Kredinin en az %25’ i kalkınmada öncelikli yörelerde kullandırılacaktır.

Paylaşabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir