Özürlü Rehberi Teşvik İşlemleri

İŞKUR'dan özürlü istihdam edenlere 150.000 TL'ye kadar teşvik

İşgücü piyasasında normal şartlar altında çalışma imkânı kısıtlı olan engelli kişilere istihdam ortamları oluşturulması amacıyla kurulacak korumalı işyerlerinin desteklenmesi amacı ile karşılıksız olarak hibe desteği sağlanacaktır.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Özürlü ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan teklif çağrısı kapsamında, engelli kişilere mesleki rehabilitasyon imkanı veren işletmelerin sayısının ve etkinliklerinin artırılması ve engelli istihdamında artış amacı ile kurulacak korumalı işyerlerine kuruluş sermayesi olarak 150 bin Türk Lirasına kadar destek verilecektir. Ayrıca kurulacak işyerlerinde çalıştırılacak engellilerin ilk bir yıl süre ile maaşları karşılanacaktır.

Türkiye’de faaliyet gösteren eğitim alanındaki kurum ve kuruluşlar, üniversiteler, kamu kurum ve kuruluşları, sivil toplum kuruluşları, gerçek ve tüzel kişilerce hazırlanacak projelerden kabul edilenlere verilecek maddi destekler, özürlü ve eski hükümlü çalıştırmayan işverenlerden kesilen ceza paraları fonundan karşılanacaktır.

Proje kapsamında kurulacak korumalı işyerinin toplam kuruluş sermayesinin en az %40’ı oranındaki miktarının proje faydalanıcısının kendi kaynaklarından temin edilmesi gerekmektedir. Kurulan işyerinin 5 yıl boyunca denetim ve takibi yapılacaktır.

Proje teklifleri, projenin uygulanacağı ilde bulunan Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüklerine verilecektir.

Proje tekliflerinin son teslim tarihi 25/03/2013’ü tarihi mesai bitimidir.

Paylaşabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir