İş Sağlığı ve Güvenliği

İş Sağlığı ve Güvenliği Ajansı (EU-OSHA), Avrupa çapındaki, iş sağlığı ve güvenliği konulu fotoğraf yarışmasının kazananlarını açıkladı

Avrupa İş Sağlığı ve Güvenliği Ajansı (EU-OSHA), Avrupa çapındaki, iş sağlığı ve güvenliği konulu fotoğraf yarışmasının kazananlarını açıkladı. “Grow up (büyümek)” adlı fotoğrafı ile Türkiye’den yarışmaya katılan İsa Kurt, İspanya’nın Bilbao şehrinde düzenlenen Sağlıklı İşyerleri Zirvesi’nde ikincilik ödülünü aldı. EU-OSHA’nın, iş sağlığı ve güvenliği konusundaki farkındalığı artırmak amacıyla düzenlediği, profesyonel ve amatör fotoğrafçıların katıldığı ikinci fotoğraf yarışmasına 36 ülkeden toplam 2.500 başvuru yapılmıştır. Bir tersanede geminin yüzeyini boyamakta olan bir çalışanı, etkili bir ışık ve çarpıcı ölçekle gösteren fotoğraf, profesyonel fotoğrafçılar ile sağlık ve güvenlik uzmanlarından oluşan uluslararası bir jüri tarafından, ‘birey ile iş arasındaki ilişkiyi çarpıcı bir görsellik’ ile ortaya koyduğu için ikinci seçildi.

Ödülleri veren EU-OSHA Direktörü Dr. Christa Sedlatschek: “Hiçbir şey, hayal gücünü canlandıran, duyguları harekete geçiren ve hem fotoğrafçıyı hem de izleyiciyi ilgilendiren bir fotoğraftan daha yüksek sesle konuşamaz” dedi. Yalnızca AB-27’de yılda 7 milyon iş kazası ve 20 milyon meslek hastalığı vakası gerçekleşmekte olup Avrupa çapındaki bu fotoğraf yarışması, Avrupa’da işyerinde sağlık ve güvenlik konusunda farkındalık yaratmaya yardımcı olarak, bizim Avrupa’yı daha güvenli, daha sağlıklı ve daha üretken bir yer haline getirme görevimizi desteklemektedir” dedi.
Jüri toplantısı, iş sağlığı ve güvenliği uzmanı Peter Rimmer tarafından yönetilmiş olup kendisine üç profesyonel fotoğrafçının (İspanya’dan Mertxe Alarcón, Avrupa Fotoğrafçılar Federasyonu Seçilmiş Başkanı Jorgen Brandt ve ödüllü fotomuhabir Marco Di Lauro) yanı sıra deneyimli multimedya uzmanı Vincent Aubert-Jacquin eşlik etmiştir.
Yarışmada ikincilik ödülü alan fotoğrafın sahibi olan profesyonel fotoğrafçı İsa Kurt, “Bu fotoğrafı 2009 yılında İstanbul Tuzla Tersanelerinde çektim. Tersane çalışanları zor şartlarda ve uzun süreler boyunca çalışmak durumunda idi. Alana girebilmem için izin alınması gerekiyordu ve bu fotoğrafı yakalamak oldukça zor oldu. Bu fotoğraf, birey ile yapılan iş arasındaki (işçi ile gemi) ilişkiyi etkileyici bir ölçek kullanarak göstermektedir.” dedi.
Polonya’dan katılan Krzysztof Maksymowicz birincilik ödülü olarak 3.000 €, Türkiye’den katılan İsa Kurt ‘Büyümek’ isimli fotoğrafı ile ikincilik ödülü olarak 2.000 €, Hırvatistan’dan katılan Saša Kosanović ise ‘Gold panning’ isimli fotoğrafı ile üçüncülük ödülü olarak 1.000 € kazandı. İlk defa bu yıl, 21 yaşın altındaki en iyi başvuruyu yapan Polonyalı Paweł Ruda’ya, yaratıcı ve etkileyici ‘Soğuk Sandviç’ isimli fotoğrafı için 1.000 €’luk bir gençlik ödülü verildi.

Paylaşabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir