Genel Sağlık Sigortası

Hoca farkı ödemeyin!

Tam Gün Yasası’nı hatırlarsınız. Hani doktorlara, ‘Ya muayenehane ya devlet’ diyen yasa. Yani devlette çalışan doktorların muayenehane işletmesine engel olan yasa. İşte bu yasa 2010 yılı Ocak ayında Resmi Gazete’de yayımlandı. Ancak yasanın önemli bir hükmü 30 Ocak 2011’de yürürlüğe girdi. Bu hüküm, kamu ve vakıf üniversite hastanelerine başvuran hastalardan ‘öğretim üyesi farkı’ alınmasına son veriyordu. Buna göre sigortalı (işçi, esnaf, memur vs.) bir kimse devlet veya vakıf üniversitesinin hastanesine 30 Ocak 2011’den sonra başvurmuşsa, kendisinden normal muayene katılım payı ve fark ücreti dışında ‘hoca farkı’ adı altında bir ücret alınamayacak.

Yasa böyle diyor demesine ancak gerek bizzat şahit olduğumuz olaylar gerekse okurlarımızdan gelen sorulardan, yasanın pek de ‘sallanmadığını’ görüyoruz. Özellikle vakıf üniversite hastanelerinde ‘çatır çatır’ hoca farkı adı altında hastalardan tahsilat yapılıyor. Yasaya aykırı olarak bu parayı neden aldıklarını sorduğumuzda, ‘Biz bu parayı almazsak ne hocalarımızı elimizde tutabiliriz ne de kendimiz ayakta kalabiliriz’ diyorlar. İyi de 5510 Sayılı Kanun’un 73. Maddesi’ne açıkça aykırı davranıyorsunuz dediğimizde, ‘gittiği yere kadar’ diyorlar.

Elbette yasaya uyup uymamak herkesin kendi tercihi. Ancak biz işin uzmanı olarak vatandaşa yol göstermek zorundayız. Yasal düzenleme ile kaldırıldığı halde kendisinden doçent veya profesör farkı istenen hasta, hemen bir şikâyet dilekçesi düzenleyerek ekine de hastaneden aldığı faturayı koyup bir nüsha SGK’ya, bir nüsha da Sağlık Bakanlığı’na gönderebilir. Ayrıca cumhuriyet savcılığına da suç duyurusunda bulunabilir. Ödenen paranın geri alınmasına en kestirme yol ise bütün sağlık kurumlarına ödeme yapan SGK’dan talep etmektir. SGK, yasa dışı tahsilatı tespit ederek, ilgili hastaneye yapacağı ödemeden kesip vatandaşın hesabına iade yapabilir.

Bizden ısrarla dilekçe isteyen okurlarımız için aşağıda örnek bir dilekçe yayınlıyoruz. Dileyen vatandaşımız, kendi bilgilerini doldurup kullanabilir.

T.C.

SOSYAL GÜVENLİK KURUMU BAŞKANLIĞI’NA

      ANKARA

 …….. tarihinde başvurmuş olduğum …….. üniversitesi hastanesinde verilen hizmetler karşılığında yasal ücretler haricinde … TL ‘öğretim üyesi fark ücreti’ talep edilmiş ve tarafımdan tahsil edilmiştir. 5510 Sayılı Kanun’un 5947 Sayılı Kanun’la değişik 73. Maddesi’yle, genel sağlık sigortalısından öğretim üyesi fark ücreti alınamayacağı hükme bağlandığı halde, tarafımdan yasa dışı olarak ücret alan adı geçen kuruluştan gerekli kesintinin yapılarak tarafıma iade yapılmasını talep ediyorum. Gereğini arz ederim. …/…/2011

            Adı-Soyadı

             T.C. No.

Ek: … tarih … sayılı fatura

Saadettin ORHAN/Bugün/29.03.2011

Paylaşabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir