Genel Sağlık Sigortası

Hastaneler DİKKAT

Son dönemde, Hastane Bilgi Yönetim Sistemine (HBYS) ilişkin yazılım sektöründe faaliyet gösteren bazı firmalar tarafından EKAP ile entegre olduğu ileri sürülen ürünlerin piyasaya sunulduğu, öte yandan bazı idareler tarafından gerçekleştirilen HBYS alımlarına ait teknik şartnamelerde EKAP entegrasyonunun sağlanmasına yönelik düzenlemelere yer verildiği görülmektedir.

EKAP üzerinden firmalara bu şekilde sağlanan bir web servis ve/veya başka bir yöntemle yapılan herhangi bir entegrasyon bulunmamaktadır. İdarelerce, bu nedenle, söz konusu alımlara ait teknik şartnamelerde bu tür düzenlemelere yer verilmemesi gerekmektedir.

İlgili mevzuat ve idarelerle imzalanan EKAP’ın Kullanımına İlişkin Protokol hükümleri uyarınca kullanıcı adı ve şifresinin muhafaza edilmesi ve yetkisiz kişilere kullandırılmamasının idarelerin sorumluluğunda olduğu unutulmamalıdır.

Açıklanan nedenlerle, HBYS yazılımı alanında EKAP’la entegrasyonun sağlandığı yönündeki beyanlara itibar edilmemesi ve teknik şartnameler düzenlenirken söz konusu hususlara dikkat edilmesi önem arz etmektedir.

Tüm idarelere önemle duyurulur.  (EKAP)

Paylaşabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir