Teşvik İşlemleri

GENÇ İSTİHDAMI İÇİN 24 MİLYON AVRO!!!!!!!!!!!

Genç İstihdamının Desteklenmesi II Operasyonu Hibe Bilgilendirme Günleri 14 Ocak’ta Ankara ve Mersin’de yapıldı.

Bilgilendirme toplantısında konuşan İŞKUR Genel Müdürü Yazıcı, Operasyon hakkında katılımcılara bilgi verdi. Sektörel Yatırım Alanlarında Genç İstihdamının Desteklenmesi Operasyonu kapsamındaki Hibe Programının toplam 24 Milyon Avro’luk bir bütçesi bulunduğunu söyleyen Yazıcı, “Söz konusu bütçe öncelikli bölgeler arasında belli oranlarda dağıtılacak. Buna göre Ankara’nın doğusunda kalan ve 12 Düzey II bölgesi olarak adlandırılan 43 ilimiz toplam bütçenin %70’inden faydalanabilecek, batıdaki 38 ilimiz ise %30’undan faydalanabilecek” dedi.
Yazıcı, bu hibe çağrısında önceki programlardan farklı olarak, Nisan 2012’de ilan edilen yeni teşvik sistemi kapsamında yatırım yapılan sektörlerin dikkate alınacağını belirtti. Hibe projelerinin 12 aylık süreyle uygulanacağının altını çizen Yazıcı şunları söyledi: “Eğitim seviyesine bakılmaksızın 15-29 yaş aralığındaki tüm işsiz gençler ve öğrenciler desteklenecek. Kurumumuzun Operasyon Faydalanıcısı olarak yürüteceği hibe programı kapsamında; gençlerin istihdam edilebilirliğinin geliştirilmesi, girişimcilik becerilerinin arttırılması ve bu yönde rehberlik ve danışmanlık hizmetlerinin iyileştirilmesini hedefliyoruz.”
 
Hibe programının tanıtılarak başvuru için uygunluk kriterlerinin açıklandığı bilgilendirme toplantısı sonrası, proje başvurusu yapmak için uygun olan kurum ve kuruluşların temsilcilerine, proje teklifi hazırlama ve uygulama süreçlerine ilişkin bir Soru-Cevap oturumu da düzenlendi. 
 
Operasyon kapsamında daha önce bilgilendirme günü düzenlenen iller arasında  Samsun, Kocaeli, Diyarbakır, Konya, Rize, Antalya, Eskişehir, Çanakkale ve Gaziantep yer alıyor.
 
Genç İstihdamının Desteklenmesi II Operasyonu
 
“Sektörel Yatırım Alanlarında Genç İstihdamının Desteklenmesi Hibe Programı”na yönelik teklif çağrısı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Avrupa Birliği Koordinasyon Dairesi Başkanlığınca (İKG PRO), 20 Aralık 2012 tarihinde yayımlandı. Söz konusu hibe programı kapsamında uygulanacak projeleri finanse etmek üzere 24 milyon Avro’luk bir bütçe ayrıldı. 
 
Türkiye İş Kurumu’nun (İŞKUR) Operasyon Faydalanıcısı olarak yürüteceği hibe programı kapsamında; gençlerin istihdam edilebilirliğinin geliştirilmesi, girişimcilik becerilerinin arttırılması ve bu yönde rehberlik ve danışmanlık hizmetlerinin iyileştirilmesi hedeflenmektedir. Bu kapsamda, arz-talep arasındaki uyuma katkı sağlanmasına, ilgili aktörler arasında işbirliğinin geliştirilmesine, aktif işgücü piyasası politikaları oluşturulmasına, gençler için oryantasyon, profil çıkarma, danışmanlık, staj, eşleştirme gibi hizmetlerin sağlanmasına, okul sonrası işe geçişin kolaylaştırılmasına, üniversite ve sanayi arasında daha güçlü işbirliği bağlarının oluşturulmasına yönelik projeler beklenmektedir. 
 
İnsan Kaynaklarının Geliştirilmesi Operasyonel Programı, “İstihdam Önceliği” çerçevesinde uygulanacak olan “Sektörel Yatırım Alanlarında Genç İstihdamının Desteklenmesi Hibe Programı”  kapsamında,  üniversite veya lise mezunu işsiz gençlerin, daha düşük öğrenim düzeyine sahip işsiz gençlerin, okulu terk edenlerin, eğitimine devam eden gençlerin ve engelli gençlerin istihdamlarını ve istihdamda kalmalarını sağlayacak çalışmalar yürütülecektir.  
 
İstihdam alanında faaliyet gösteren kurum ve kuruluşlar, üniversiteler, meslek okulları, kamu yararına çalışan sivil toplum kuruluşları, sendikalar, konfederasyonlar, kamu kurumları yerel yönetimler vb. gibi kar amacı gütmeyen tüzel kişilik sahibi kuruluşlar hibelerden yararlanabilecektir.
 
24 milyon Avro bütçeli hibe programı çerçevesinde sunulacak hibe projeleri için 200 bin Avro ile 400 bin Avro arasında hibe desteği sağlanacaktır. Proje başvurusu yapmak isteyen kurum ve kuruluşlara hibe programı hakkında bilgilendirme yapmak amacıyla çeşitli illerde bilgilendirme günleri düzenlenmiştir.

Paylaşabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir