SGK Emeklilik

Eşini kaybeden 180 bin kadın 250 TL'lik maaş için başvurdu

Bakan ŞAHİN, bir soru üzerine, eşi vefat eden, herhangi bir geliri ve sosyal güvencesi olmayan kadınlara maaş ödenmesi uygulaması hakkında bilgi verdi.

Kocası vefat ettiğinde hiçbir sosyal güvencesi olmayan, evine hiç mali destek gelmeyen kadınlar olduğunu belirlediklerini dile getiren Şahin, şöyle konuştu:

”Başbakan’ımızın talimatıyla aylık 250 lira düzenli yardıma geçme, çocuklarının burs, kredi, yurt gibi ihtiyaçlarını takip etmeyi içeren bir düzenlemeye geçtik. Şimdiye kadar 180 bine yakın başvuru oldu ve bugün itibariyle 110 bine yakını onaylandı. Çünkü bizim kime yardım vereceğimiz çok açık bir şekilde genelgede belirtildi. Başka bir mali destek ya da sosyal güvencesi varsa bu yardımı yapamıyoruz. Bundan dolayı 40 bine yakın başvuru reddedildi. Başlangıçta toplam sayının 150 bin civarında olacağını hesaplamıştık. Aslında gidişat, bu hesabın doğru olduğunu gösteriyor. Muhtemelen onaylanan başvurular 150 bin civarında olacak. Bu kadınlara iki ayda bir 500 lira ödenecek. Böylece kaymakamlara, vakıf müdürlerine durumlarını anlatmalarına gerek kalmayacak. Devletin şefkat elini uzattığımız, düzenli bir yardıma geçtiğimiz bu sistem bizim için de önemliydi. Hayata geçirmiş olduk.”

Paylaşabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir