SGK Emeklilik

Erken emekli olmak için dikkat edilmesi gereken hususlar

Sayın Celal Bey, ben 23 Ekim 1968′de doğdum. 1 Aralık 1989′da SSK’lı olarak çalışma hayatına başladım. 1 Ağustos 2007′ye kadar bin 111 gün
fiili olarak çalıştım. 1 Ağustos 2007′den itibaren 1 Eylül 2008′e kadar 420 gün SSK’da isteğe bağlı olarak prim ödedim. SGK’da yapılan düzenlemenin ardından Bağ-Kur’da isteğe bağlı olarak prim yatırmaya başladım. Bugün itibariyle 3 yıl, 3 ay, 23 gündür Bağ-Kur’da isteğe bağlıda bulunuyorum. Ben Bağ-Kur’dan değil, SSK’dan emekli olmak istiyorum. SSK şartlarına göre 5 bin 375 prim günde, yani 89 ay (7 yıl 5 ay) sonra normal emekli olabiliyorum. 89 aylık primi Bağ-Kur’a mı, yoksa SSK’ya mı yatırmalıyım? 46 ay daha Bağ-Kur’a yatırıp, kalan 43 ayı SSK’ya yatırsam, SSK’dan emekli olabilir miyim? İlginize şimdiden teşekkür eder, iyi günler dilerim. (EMİNE GÜLEÇ) “PRİM EKSİĞİNİZ VAR” 
Sigorta başlangıç ve doğum tarihinize göre 4/a (eski SSK)statüsünden tam emeklilik koşullarınız, 20 yıllık sigortalılık süresi ve 46 yaşın doldurulması ile 5 bin 375 günlük prim ödeme süresinin tamamlanması halinde gerçekleşecektir. Bunlardan 20 yıllık sigortalılık süresini 2009 yılında zaten doldurmuşsunuz. 46 yaş koşulu da 2014 yılında tamamlanacak. Fakat prim gün sayısı olarak hayli eksikliğiniz var. Ancak Sizin için asıl sorun 1 Ekim 2008 tarihi sonrası yatırdığınız isteğe bağlı primlerin 4/b (eski Bağ-Kur) statüsünden sayılması ve bu gün için bu sürenin üç buçuk yılı geçmiş olmasıdır. Bu durumda 4/a statüsünden emeklilik imkanınız şimdilik riske girmiş oluyor. 4/b (eski Bağ-Kur)statüsünden emeklilik koşulları ise çok farklı. Bu statüde bir kere ilk tescil tarihiniz farklı hesaplanıyor. 4/a statüsünde ilk tescil tarihiniz 1 Aralık 1989 olarak kabul edilip, emeklilik yaşınız ve en az prim gün sayınız bu tarihe göre belirleniyordu. Oysa 4/b statüsünde ilk tescil tarihiniz önce 1 Ekim 2008 olarak kabul edilecek. Daha sonra bu başlangıç tarihiniz, SSK’lı olarak geçen hizmet süreniz kadar geriye çekilecek.

BİR UYARI 
Bu durumda sigortalı başlangıcınız önce 420 günlük SSK isteğe bağlı prim ödeme sürenizle birlikte 1 Ağustos 2007′ye, ardından da bin 111 gün fiili çalışma süreniz sayesinde 3 yıl 1 ay geriye gidecek. Bu hesaplamayla 4/b statüsünde sigortalı başlangıç tarihiniz 1 Temmuz .2004 olarak kabul edilecek. Bu başlangıç tarihinize göre ise, emeklilik için 58 yaşınızı doldurmanız ve 25 yıllık sigortalılık süresi koşulunu gerçekleştirmeniz gerekir. Buradaki 25 yıllık sigortalılık süresi, primi ödenmiş 25 tam yılı ifade eder. Bu ise 4/b statüsünden emekli olma tarihinizi çok daha ileriye atmış olur. Size daha erken emeklilik imkanı veren 4/a statüsünden emekli olabilmeniz için ise, bundan sonra muhakkak surette 4/a statüsünden bir işe girip fiilen çalışmanız ve son yedi yıl ortalamasında 4/a statüsündeki sigortalılığı daha ağır basan bir duruma getirmeniz gerekir. En azından part-time (kısmi süreli) bir işe girip çalışmanız halinde, ay içinde eksik kalan günlerinizi isteğe bağlı ödeyebilirsiniz. Bu durumda ödediğiniz kısmi süreli isteğe bağlı primler de 4/a statüde sigortalılık olarak kabul edilir. Fakat bu konuda size bir uyarıda daha bulunmakta yarar var. 4/a statüsünden daha erken emekli olabilmek uğruna, bazı dolandırıcılara kanıp, fiilen çalışmaksızın para karşılığı sahte işyerlerinden kendinizi sigortalı gösterme yoluna gitmeyin. Çünk�� sonradan, sigortalı bildiriminizin yapıldığı işyerinin sahteliği ya da sizin çalışmadan sigortalı gösterildiğiniz SGK tarafından tespit edildiğinde, hem dolandırıcılara ödediğiniz paralar boşuna gider hem de yapılan bildirimlerin iptal edilmesiyle birlikte zamanınızı boşuna harcamış olursunuz. Emeklilik tarihiniz daha da geriye atar. Dimyata pirince giderken evdeki bulgurdan da olursunuz.

TARİHLER ÇELİŞKİLİ
 
İyi günler. Doğum tarihim 21 Şubat 965. İlk işe girişim 1982. Askerlikten sonra ise Ocak 1983′ten Ekim 2008′e kadar normal sigorta ve isteğe bağlı olarak 3 bin 116 gün yatırdım. 1 Ekim 2008′den sonra ise 810 gün isteğe bağlı ve 228 gün de fiili çalışmam var. Toplamda 4 bin 154 gün yapıyor. Bundan sonrası için ne tavsiye edersiniz? (HARUN T.)
Verdiğiniz bilgilerde, doğum tarihi ile askerlik sonrası başlangıç tarihi arasında bir çelişki var. Çünkü 1965 doğumlu olarak askere 1985 yılında gitmiş olmanız gerekir. İlk başlangıç tarihiniz 1982 olmakla birlikte 18 yaş öncesine denk geldiği için sigortalı başlangıç tarihiniz 18 yaşınızı doldurduğunuz 22 Şubat 1983 olarak kabul edilecektir. Bu durumda 47 yaş ve 5 bin 150 gün koşuluna tabisiniz. Yaş koşulunuz da dolmuş. Sadece 5 bin 150 güne ulaşmanız yeterli. İşe girip 4/a statüsünde çalışmakta olduğunuz dönemlerde yapacağınız askerlik borçlanması, gün eksikliğinizi bir an önce tamamlamanıza yararlı olur. Son yedi yıl içerisinde 4/b statüsünden isteğe bağlı ödemeleri daha fazla getirmemeye dikkat ederek, kalan günleri isteğe bağlı ödeme ya da 4/a statüsünden fiili çalışma ile bir an önce tamamlamanızda yarar var.

kAYNAK:CELAL KAPAN / YENİ ASIR G. 12.06.2012

 
 
 
Paylaşabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir