Genel Tüm Olaylar

DİŞ MACUNLARI DA MI KANSEROJEN..?

Ürküten bir iddia daha: Diş macunu ve sıvı sabunda bulunan bir madde, musluk suyundaki kireçle karışınca kanserojen etki yapıyor.  İngiliz bilimadamları, “diş macunlarındaki kanser riski” iddiasını yeniden gündeme getirdi. Bazı diş macunları ve sıvı el sabunlarını kullananlarda kanser riskinin arttığını iddia eden araştırmacılar, “triklosan” adlı kimyasal madde bulunan ürünlere dikkat çekiyor. Triklosan, kireçli suyla karıştığında kanserojen etki yapıyor.

  Bilimadamları, sıvı el sabunu ve bazı kozmetiklerde de bulunan triklosan maddesinin sadece diş macunları ve ağız sularında olduğunu söylüyor. Araştırmacılar, bu maddeyi içeren ürünlerin yasaklanmasını isterken İngiltere Sağlık Bakanlığı, “endişeye kapılmayın” açıklamasını yaptı.
 
  Öte yandan Barcelona’daki Katalan Onkoloji Enstitüsü’nden Dr. Silvia de Sanjose ile meslektaşlarının araştırmasında, ”başta saç renklendiricileri olmak üzere, saç boyalarının lenfoma riskini artırdığı” belirtildi. De Sanjose, daha önceki araştırmaların saç boyasıyla kanser riski arasında bağlantı bulduğunu hatırlatarak, yeni araştırmada bu bağlantıyı, 6 Avrupa ülkesinden 4 bin 719 lenfoma hastasıyla ilgili verileri inceleyerek desteklediklerini söyledi. Araştırmada, hasta kadınların dörtte üçü saçlarını boyarken, erkeklerinse yüzde 7’sinin boyadığı belirlendi. Saçlarını boyayanlar arasında bu hastalığa yakalanma riskinin yüzde 19 daha fazla olduğu belirtilirken, saçlarını yılda 12 ya da daha çok boyayanların hastalığa yakalanma riskinin yüzde 26 daha fazla olduğu kaydedildi.

  American Journal of Epidemiology dergisinde yayınlanan araştırmada, saçlarını 1980 öncesinden beri boyayanlarda lenfoma kanseri riskinin yüzde 37 daha fazla olduğu saptandı. De Sanjose ve ekibi, kadınlardaki lenfoma kanserinin kabaca yüzde 10’unun saç boyası yüzünden olabileceğini bildirdi. 

  Kaynak: haber7.com (Teşekkürler Sedat CEYLANBAŞ)

Paylaşabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir