SGK Emeklilik

Bireysel emeklilik sistemine giren her yıl 2.822 TL devletten alacak!!!

Eski sistemde katkı payı ödeme aşamasında ödenen katkı payları belli limitler dâhilinde vergi matrahından indirilebilmekteydi. Yeni düzenleme ile bireysel emeklilikte vergi matrahından indirim teşviki yerine, doğrudan devlet katkı sistemi getirilmektedir. Devlet katkı sisteminde katılımcı, katkı payını bireysel emekli sistemi hesabına yatırmakta ve bireysel emeklilik sistemi katkı payı bilgisini Emeklilik Gözetim Merkezi’ne bildirmektedir.

Emeklilik Gözetim Merkezi de devlet katkısını hesaplayarak yüzde 25′lik katkının hazine tarafından yatırılmasını sağlamaktadır.

Bir katılımcıya ödenebilecek azami devlet katkısı tutarı yıllık brüt asgari ücretin yüzde 25 ile sınırlıdır. 1 Temmuz’dan itibaren bu rakamın aylık 940 lira 50 kuruş olacağını düşünürsek yıllık devlet katkısı da 2.822 lira civarında olacaktır.

BİREYSEL EMEKLİLİKTE SÜRE VE HAK KAZANMA

Eski sistemde olduğu gibi emeklilik yatırım fonları ve devlet katkısı üzerinden vergilendirme yapılmayacak, sadece getiri üzerinden vergilendirme yapılacaktır. Devlet katkısına sistemde uzun süre kalmayı özendirecek şekilde kademeli olarak hak kazanılacaktır.

Devlet katkıları ve getirilerinde üçüncü yıldan itibaren ayrılanlara yüzde 15, altıncı yıldan sonrası için yüzde 35, onuncu yıldan sonrasına yüzde 60 ve emeklilikte yüzde 100′üne hak kazanılacaktır.

(c)www.isakarakas.com

Paylaşabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir