Memur Rehberi

450 Bin Memura Zam Müjdesi!

Ek ödeme hakkı kazanan yaklaşık 450 bin memur 15 Ocak’ta yılın ilk zammını alacak. Genel müdürlerin maaşı 750 lira artacak…
Eşit işe eşit ücret kapsamında üst düzey devletmemurlarına yapılan ek ödemelerin ayrıntıları netleşti. Yeni zamlardan yaklaşık 450 bin memur yararlanacak. Geri kalan yaklaşık 2milyon memurun ek ödemesi ise toplu sözleşmeyle netleşecek.

Böyle hesaplanacak

Maliye Bakanlığı’nın eşit işe eşit ücretmantığıyla çıkarılan 666 SayılıKanunHükmündeKararname’nin ayrıntılarını belirleyen tebliği Resmi Gazete’nin önceki günkü sayısında yayınlandı. Memurların mali haklarında köklü değişiklikler yapanKHK’nın nasıl uygulanacağını anlatan tebliğde, genel müdür ve diğer bazı bürokratların maaşlarının nasıl hesaplanacağındanhaleneködemealanya da almayanmemurlara yeni sistemde nasıl ek ödeme yapılacağına kadar her konuya açıklık getirildi.

Uzmanlara da zam

Tebliğe göre, devlette çalışan genel müdürlerin maaşı 15 Ocak’ta 5 bin 750 TL’ye çıkacak. Böylece halen yaklaşık 5 bin liramaaş alan genel müdürler yeni yıla 750 liralık zamla adım atmış olacak. Zamlı maaşlarla birlikte 15 günlük farklar da ödenecek. Yeni maaş hesaplama yöntemi genel müdürlerin ödeyeceği vergiyi de yükseltti. Daha önce yaklaşık 250 lira tutarında gelir vergisi ödeyen genel müdürler;makam tazminatı ve temsil tazminatı başta olmak üzere yan ödemeler de vergiye tabi olduğu için yeni dönemde 530 lira vergi ödeyecekler. Yeni maaş sistemiyle kamuda 4’üncü derecenin 1’inci kademesinde çalışan uzmanlarınmaaşı 3 bin 406 lira, 9/1 uzman yardımcılarınınmaaşı da 2 bin 608 lira oldu.Hazine uzmanları 3 bin 722 lira iç denetçiler 3 bin 917 liramaaş alacak. Uzmanların ödeyeceği vergi 315 TL’ye, yardımcıların vergisi de 242 TL’ye yükseldi.

Kaymakama 44 lira 5 kuruş

Yeni ek ödeme sistemi,mevcut ek ödemelerle döner sermayelerden alınan ek ödemelerden düşülerek ödemeyi öngördüğü için, zaten ek ödemesi olan memurlara ilave zam getirmedi. Örneğin 5’in 1’inden maaş alan memurlara 669 lira 16 kuruş ek ödeme getirildi. Ancak bu ek ödeme mevcut ek ödemelerin 273 TL altında kaldı. Dolayısıyla bumemurlar ek ödemeyi alacak ancak farkı alamayacak. Kaymakamlara da yeni sistemle bin 216 lira ek ödeme getirildi. Ancak mevcut ek ödemeler nedeniyle kaymakamların cebine sadece 44 lira 5 kuruşluk ilave fark girecek.

Vekiller yaşadı

Tebliğle kamuda bir üst makamı vekaleten yönetenlere ödenecek ek ödeme de netleşti. Buna göre genel müdür yardımcıları genel müdürlüğe vekalet etmeleri halinde kendi ek ödemeleri dışında 734 TL de ilave vekalet ücreti alacaklar. Şube müdürleri daire başkanlığına vekalet etmeleri halinde 405 lira, şube müdürlüğüne vekalet eden şefler de 334 TL ilave ücret alacak.

KAYNAK:BUGÜN GAZETESİ/ 03.01.2012

Paylaşabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir