İşçi Alacak ve Tazminatları

1 MİLYON TAŞERON İŞÇİSİ ÇÖZÜM BEKLİYOR!

 Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın raporuna göre, kamuda 585 bin 788 ve özel sektörde 419 bin 466 kişi alt işverende çalışıyor. Taşeron işçiliğin en yaygın olduğu sektörler ise 417 bin kişi ile temizlik ve 318 bin kişi ile inşaat sektörleri. Dolayısıyla taşeron işçiliği beraberinde bir çok sorunlara yol açmaktadır. Bu işçilerin örgütlenme sorunlarının yanı sıra sık sık işveren değişikliği nedeniyle yıllık ücretli izne hak kazanamama, iş güvencesinden yararlanamama, kıdem ve ihbar tazminatlarını alamama gibi çok sayıda sorunları bulunmaktadır. Hal böyle olunca çok sayıda okurumuz bu sorunları bize göndermiş oldukları e-maillerde dile getirmektedir.

           Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın “alt işverenlik, geçici iş ilişkisi ve uzaktan çalışma” konusunda  çalışmalar yürüttüğü çalışmalara ilişkin, işçi ve işveren sendikaları konfederasyonları ile siyasi partilerin temsilerinin katılımıyla değerlendirme toplantıları yapmakta olduğu  bilinmektedir. Ancak bu sorunlara ne zaman nihai çözüm bulunacağı henüz kesinleşmiş değildir.

 

İŞ KANUNU   İHTİLAFLARININ ÇÖZÜMÜ

 

        Okurlarımızın  isteği üzerine kitap tanıtımına devam ediyoruz.  Bu hafta tanıtacağımız kitap İş ve Sosyal Güvenlik Uzmanı Sayın İsa KARAKAŞ’ın “İş Kanunu Uygulaması İle İhtilafları ve Çözümü” adlı eseri. Tüm işyerleri-çalışanlar-işverenler-hukukçular-öğrenciler-SMMM-YMM-Bilirkişi-İnsan kaynakları ve muhasebe departmanı çalışanları için başucu kitabı olarak tasarlanan eserin tamamı açıklamalı ve örnekli. Yargıtay Hukuk Genel Kurulu  kararlarıyla donatılmış  olan kitap, aynı zamanda yeni Borçlar Kanunu Çerçevesinde geçerli ve usulüne uygun ibraname düzenlemesi;  ücretlendirme uygulamaları- asgari geçim indirim-ücret pusulası ve ücret bordrosu işlemleri-örnek hesaplama ve bordrolar, kıdem-ihbar, kötü niyet tazminatı ve ile diğer işçilik alacakları ihtilaflarının çözümüne yer verilmiştir. Kitapla ilgili ayrıntılı bilgiyi yazarın kendi sitesinden ( http://www.isakarakas.com) öğrenebilirsiniz.

         

GÜNÜN SÖZÜ:

“Gezdim Şam İle Halep; Eyledim İlmi Talep, İnsanda Yok İse Haya İle Edep;Okusa Da Merkep Okumasa Da Merkep”Anonim

 

MEVLANANIN HOCASI DİYOR Kİ!

”Hayata tepeden bakarsan insanların sadece tepesini görürsün. Hayata daima insanlarla aynı mesafeden bak; o zaman insanların hem yüzünü, hem kalbini görürsün….

 Mühim olan yükseklere çıkıp hayata tepeden bakmak değildir; Mühim olan ne kadar yükselsen de her şeye eşit mesafeden bakabilmektir…. Hayatta her şey olabilirsin; …Fakat mühim olan hayatın içinde “İNSAN” olabilmektir…”  Şems-i Tebrizi

 

 

 

KAYNAK:İŞ VE SOSYAL GÜVENLİK UZMANI EMİR AKİL,MİLAT GAZETESİ/05.11.2012

Paylaşabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir