Genel

1.2 milyon kişi 9 milyar liralık borcunu yapılandırmak istedi

Kamu alacaklarının yeniden yapılandırılmasına ilişkin düzenlemenin tanıtımı amacıyla Ankaralı Alışveriş Merkezi’nde (AVM) açılan Maliye standında vatandaşlarla sohbet eden, gazetecilerin de sorularını yanıtladı. Yeniden yapılandırma amacıyla sadece Ankara’da 5 alışveriş merkezinde stand açıldığını belirten Şimşek, buralarda yalnız bilgilendirme yapılmadığını, aynı zamanda vatandaştan beyanname de kabul edildiğini kaydetti.
Toplam 9 milyar lira
Bu çerçevede bugüne kadar 4 bine yakın beyanname alındığını ifade eden Şimşek yeniden yapılandırma başvurularıyla ilgili olarak da şu açıklamayı yaptı: “Yeniden yapılandırma için bugüne kadar 1 milyon 213 bin kişi başvuruda bulundu. Bu başvurular 1 milyon 362 bin dosyaya tekabül ediyor. Başvurularla yaklaşık 9 milyar liralık yapılandırmaya gidildi. Yoğun bir ilgi var. Bu bizim için çok önemli. Bu, cumhuriyet tarihinin en kapsamlı mükellefle barışma düzenlemesidir. Ama bu bir af değildir. Biz, burada vatandaşa kolaylık sağlıyoruz. 74 milyonun hakkı olan vergi alacaklarının ana parasından vazgeçmiyoruz. Sadece ceza ve faiz kolaylığı  geğil,  taksitlendirme getiriyoruz. Bu büyük bir kolaylık.”
10 milyon mektup
Yeni Kayıt Dışı Eylem Planı’nın Başbakanlığa gönderildiğini ve yakında bu konuda bilgi verileceğini de belirten Şimşek, şöyle konuştu: “Vatandaşımıza beyaz bir sayfa açmak istedik. 10 milyon vatandaşımıza mektup gönderdik. Bu en kapsamlı yapılandırmadır. İlgi de çok fazla. Bu güne kadar olan 1 milyon 213 bin başvuru da ciddi bir rakamdır.”

Babanın vergi borcu var mı

MALİYE Bakanı Mehmet Şimşek, Maliye standına gelen vatandaş ve çocuklarla sohbet etti. Gülce isimli kız çocuğuna “Büyüyünce ne olmak istiyorsun? Mali Müşavir mi olacaksın?” diye soran Şimşek, çikolata ve “Vergibilir” yazılı kalemlik hediye etti. . Standın küçük ziyaretçilerinden Talha’nın “Nasıl Bakan oldunuz, gelecek dönemde yine olacak mısınız” sorularına yanıt veren Şimşek, Talha’ya “Babanın vergi borcu var mı” sorusunu yöneltti. Talha bilmediğini söyleyince Şimşek de babasına belam söyledi.

Kaynak:Hürriyet/3.4.2011

Paylaşabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir