İşçi Alacak ve Tazminatları

Taşeron işçilerin sorunları

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, taşeron işçi derneklerinin temsilcilerini kabulünde yaptığı konuşmada, son 6 aylık dönemde birçok konuyu sosyal taraflarla ele aldıklarını ve hazırladıkları yasa tasarılarını Bakanlar Kurulu’na gönderdiklerini anlattı. 

Bugün alt işverenlik yani taşeronluk uygulamasıyla ilgili konunun muhatabı derneklerin temsilcileriyle bir araya geldiklerini belirten Çelik, kamu ve özel sektördeki işverenlerin mal ve hizmet üretiminin bir kısmını kendi işçisi eliyle değil başka bir işverenin işçisi eliyle yaptıklarını ifade etti. 

Taşeronluk uygulaması nedeniyle yaşanan pek çok sorun olduğuna dikkati çeken Çelik, sorunlar yumağıyla karşı karşıya olunduğunun bilinciyle hareket ettiklerini dile getirdi. Çelik, şöyle devam etti: 

”Taşeronların ne gibi sorunlarla karşı karşıya olduklarını birlikte tespit edeceğiz. Yeni çalışma sistemimiz gereği, sizlerle görüştükten sonra işverenlerle görüşmeler yapacağız. Sonra belki birlikte değerlendirmeleri gerçekleştireceğiz ve tespit edilen sorunlarınızı mümkün mertebe minimize edecek, çok çok aşağıya çekecek bir noktaya çekerek sonuçlandırılması, bir taslağa dönüştürülmesi ve bunun da hızlı bir şekilde Bakanlar Kurulu’na sevkini gerçekleştirmiş olacağız.”

Alt işverende çalışan işçilerin sorunlarının, bizzat kendileri tarafından ortaya konmasının doğru olacağını vurgulayan Çelik, böylece çalışan açısından önem arz eden ve ayrıntı diye düşünülen, ama aslında işin özünü oluşturan hususların bu toplantıda ortaya çıkarılabileceğini söyledi. Çelik, ”Alt işveren, aynı zamanda bir esnek çalışma türü. Orada çalışan işçi, aynı zamanda kıdem tazminatından da mahrumiyet içinde, başka sosyal haklardan da yoksun. Bunlar muhatapları tarafından ele alınıp, bütün yönleriyle ortaya konduktan sonra taslak hazırlanacak. İşverenlerle, sendikalarla, konfederasyonlarla bir araya gelip taslağa dönüşmesi sağlanacak” diye konuştu.

Konuşmasının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Çelik, taşeronluğu daha önce ”modern kölelik” olarak nitelendirdiğinin hatırlatılması ve bunun siyasi iradenin görüşü olup olmadığının sorulması üzerine, ”Hükümet olarak taşeron işçilerin sorunlarının çözümü konusunda ortak bir bakışımız olmasa bunları söylemeyiz. Böyle bir sorunu Hükümet olarak tespit etmişiz ve sorunun çözümüyle ilgili Bakan olarak gerçekleri ortaya koymamız gerekiyor” dedi.

Paylaşabilirsiniz