Memur Rehberi

Memurlara toplu sözleşme hakkı

-Memurlara toplu sözleşme hakkı getiren yasa tasarısı-

Bakan Çelik, bir soru üzerine şu anda Bakanlar Kurulu’nda değerlendirilen 4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları Kanun Tasarısı’nın bir an önce TBMM’ye sevkiyle ilgili irade olduğunu belirti. 

Tasarının içeriğiyle ilgili bazı hususların Bakanlar Kurulu’na havale edildiğini ifade eden Çelik, sosyal taraflarla yüzde 100 mutabakata varılamayan bazı konuların Bakanlar Kurulu’nda ele alındığını dile getirdi. Tasarının, Bakanlar Kurulu’nda nasıl bir şekil alacağının 1-2 gün içinde belli olacağını anlatan Çelik, teknik düzeyde çalışmaların devam ettiğini söyledi. 

Kamu sendikalarında hizmet kolu bazında bir örgütlenme olduğuna işaret eden Çelik, şunları kaydetti: 

”İki görüş var. Bir, hizmet kolu bazında bir sözleşme, sonra genel sözleşme… İkinci görüş ise tüm çalışanlar kamu çalışanları… Bu çalışanlarla yapacağımız toplu sözleşmede farklılaşmayı meydana getirecek ayrı bir sözleşmenin yeni sorunlar doğuracağı kamu yönetimi açısından. Bundan dolayı tek bir sözleşmenin, genel bir sözleşmenin yapılmasının doğru olacağını savunan görüşler var. Bunlar çerçevesinde bir çözüm yolu aranıyor. Belki de geç kalmasının nedenlerinden bir tanesi de 2-2,5 milyon memurumuzu ilgilendiren ve ilk kez bizim hükümetimiz zamanında, toplu görüşmeden toplu sözleşmeye geçildiği bir noktada yapılan bu önemli, temel düzenlemenin hassas ve dikkatli bir şekilde yapılması gerçeği de var. Bu konuların önemi de dikkate alındığında süre yeterli olmuyor, biraz da bu konuda geç kalmış oluyoruz.”

-”Toplu sözleşme bir ay içinde sonuçlandırılmalı”-

Çelik, toplu sözleşmenin bir ay içinde sonuçlandırılması gerektiğini ve iki yıl için yapılacağını anlatarak, şöyle konuştu: 

”Görüşmelerin ilk haftasında toplu sözleşme çalışmalarına hizmet kolundan başlanacak. Hangi şekil olursa olsun hizmet kolunun talepleri alınacak ve o toplu sözleşmeye katılacak. Onlar görüşmede olacak. İhtilaf buradan çıkmıyor. Müstakil bir görüşmeyle her hizmet koluyla sözleşme yapalım görüşü… Ama ona karşı hizmet kolunun da katıldığı, ilk haftası hizmet kolunun talepleriyle geçirilen ve daha sonra toplu sözleşmeye dönüştürülen bir çalışma… Birincisiyle ilgili çekince, ücretlerde bir farklılaşma meydana gelecek. Oysa biz hükümet olarak kamu çalışanlarıyla ilgili eşit işe eşit ücret çalışmasını bir taraftan yaparken yarın bu çerçevede çok ciddi farklılaşmalar meydana gelirse bunun izahının olamayacağı görüşü şu anda değerlendiriliyor. Nihai şekil 1-2 gün içinde Bakanlar Kurulu’ndan gönderilecek ve komisyonlarda, genel kurulda enine boyuna tartışılacak.”

Paylaşabilirsiniz