Vergi Rehberi

Yeni Vergiler, zamlı vergiler yolda mıııı????

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, bugün itibariyle vergilerle ilgili herhangi bir kararı olmadığını dile getirerek, “İşte, ‘3+3 değil de 4+4 zam verildi memura, dolayısıyla otomatik şu vergi geliyor’… Öyle bir şey yok” dedi.

Babacan, kendilerinin bugün için, bugün itibariyle vergilerle ilgili herhangi bir kararı olmadığını dile getirerek, ”Ama yıl içerisinde bütçe dengeleri arzu etmediğimiz noktaya doğru gelişirse, o zaman harcama yönlü ya da gelir yönlü adımlar gündeme gelebilir. Ama kararımız yok şu anda. Orada bir yanlış anlama olmasın. İşte ‘3+3 değil de 4+4 zam verildi memura, dolayısıyla otomatik şu vergi geliyor’… Öyle bir şey yok. Çünkü tablonun tümüne haziran sonu itibariyle, tam yılın ortasında bir bakmamız gerekecek. Büyüme ile vergi gelirleri çok birbirine bağlı. Büyüme hızı iyi olunca vergi gelirleri de yüksek geliyor. Öte yandan da ithalat gelirleri de ithalatla çok alakalı. Bütün bu dengelere bakacağız. 30 Haziran’da bu tabloyu göreceğiz. Ondan sonra yılın ikinci kısmıyla ilgili bütçede bir adım atılmasına gerek var mıdır- Yok mudur- Ne durumdayız- Bunları ortaya koymuş olacağız” diye konuştu.

Bir soru üzerine de Babacan, sigarada pek çok gelişmiş ülkede bir maktu vergi kavramı olduğunu belirterek, ”Bu maktu vergiyi koyabilmek yada ayarlayabilmek ile ilgi Bakanlar Kurulu’ndan yetki alıyoruz. Bu maktu vergiyi getirirken oransal vergiyle ilgili kuşkusuz yeniden bir gözden geçirme yeniden bir düzenleme olabilir ama sigara ile de ilgili verilmiş bir karar yok. Sadece vergi sistemimizi ve mevzuatımızı Avrupa Birliği ve diğer gelişmiş ülkelerle paralel hale getireceğiz ki, ilerde yapacağımız vergi ayarlamalarında esnekliklerimiz olsun ve daha dengeli bir düzenleme yapabilelim” dedi.

Paylaşabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir