İş Sağlığı ve Güvenliği

yeni İş sağlığı ve güvenliği Kanunu çalışan ölmeden önleyecek!!!

Bakan Çelik, iş yerlerinde, çalışanlardan oluşan iş sağlığı ve güvenliği temsilcilerinin olacağını ifade ederek, ”İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası’nın kuralcı yaklaşımdan ziyade önleyici bir özelliği var. Yani olmadan önce önleme, ölmeden önce önleme. Bu yasa, ‘ölmeden önce seni ölüme götürecek ortamı yok edelim’ diyor. İnşallah iş kazalarını daha da aşağı çekecek bir düzenleme. Bu yasa tüm çalışanları kapsıyor. 1 milyon 495 bin iş yeri var. Bugüne kadar uyguladığımız yasa yüzde 2 iş yerini kapsıyordu. Yüzde 98’i iş sağlığı ve güvenliği kapsamının dışındaydı. Çalışanların da yüzde 61’i iş sağlığı ve güvenliği kapsamının dışındaydılar. Memurlar, kamu çalışanlarının tümü bu kapsamın dışındaydılar. Şimdi bu yasa bunların tümünü kapsama altına aldı” diye konuştu.

Yeni yasayla iş yerlerini, ”Az tehlikeli”, ”Tehlikeli” ve ”Çok tehlikeli” olarak 3 sınıfa ayırdıklarını söyleyen Çelik, şöyle devam etti:

”Buna göre önlem alacağız. Vali beyin oturduğu makam da aslında çalışılan bir yerdir. Oradaki tehlike ile patlayıcıların üretildiği yer aynı olabilir mi- Bu farklılığı net bir şekilde tanımladık ve iş yerlerini 3 sınıfa ayırmış olduk. Az tehlikeli iş yerlerinde 1000’in üzerinde çalışan varsa o iş yerinde iş sağlığı güvenliği uzmanı ile iş hekimi tam zamanlı olarak çalışacak. Tehlikeli iş yerlerinde 750 ve üzeri çalışan varsa iş sağlığı güvenliği uzmanı ile iş hekimi tam zamanlı çalışacak. Çok tehlikeli sınıfta yer alan 500 ve üzeri çalışan olan iş yerinde iş sağlığı güvenliği uzmanı ile iş hekimi tam zamanlı bir şekilde çalışacak. Diğerleri ise sağlık ve güvenlik konularında hizmet satın alabilecekler. Bizim işletmelerimiz küçük olduğu, ağırlıklı olarak 1-9 arasında işçi çalıştırdıkları için kamuyu da devreye sokacağız. Tehlikeli ve çok tehlikeli olan, 1-9 arasında işçi çalıştıran iş yerlerinin yükünü kamu olarak biz üzerimize alıyoruz.”

Yasa ile herkese sorumluluk getirildiğini anlatan Bakan Çelik, ”Bu sorumluluktan da kaçmak mümkün değil. Bunların müeyyideleri de var. Dolayısıyla bu müeyyideler çerçevesinde Allah korusun bir kaza meydana geldiğinde herkese hesap soracağız.

Paylaşabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir