İşçi Alacak ve Tazminatları

"Taşeron işçileri"yle ilgili taslak çalışma tamamlandı. Kıdem tazminatıyla ilgili çalışma var mı?

ÇSGB BakanÇelik, kıdem tazminatı konusuna da değinerek, çalışanların sadece yüzde 8’inin kıdem tazminatını hak edebildiğini, mevcut uygulamadan işverenin de çalışanın da memnun olmadığını dile getirdi.

Konunun yıllardır konuşulduğunu, tartışıldığını belirten Çelik, ”Toplu İş İlişkileri Yasası yasalaşmadan, sosyal taraflarla yine bu salonda, bir masa etrafında oturmadan kıdem tazminatı konusunu gündemimize almayacağımızı defalarca ifade ettik” dedi.

Faruk Çelik, taşeron işçileri sorununun Türkiye’de ciddi boyutlara ulaştığını ifade eden Çelik, bu konuda taslak çalışmanın tamamlandığını aktardı. Çelik, ”Günümüz dünyasında modern köleliğe, emeğin istismarına izin vermeyecek bir düzenlemeyi mutlak suretle gerçekleştirmemiz gerekiyor” diye konuştu.

Ulusal İstihdam Stratejisi çalışmalarını anlatan Çelik, 2023 hedeflerine dönük bir istihdam stratejisi oluşturulduğunu söyledi.

Çalışmaya son şeklinin verildiğini belirten Çelik, ”Ana hedef 2023 yılında işsizliğin yüzde 5’lere çekildiği bir Türkiye çalışma hayatını gerçekleştirmek” dedi.

Çelik, kamu personel rejiminin de ciddi bir mutabakat, uzun süreli bir çalışmayla yeniden ele alınması gerektiğini dile getirdi.

Paylaşabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir