Sendika-İstihdam

Sendikalar ve Toplu İş İlişkileri Kanunu gereği "İşkolları Yönetmeliği Tasarısı"

6356 sayılı Sendikalar ve Toplu İş İlişkileri Kanunu’nun 4’üncü maddesi gereği çıkarılması gereken İşkolları Yönetmeliğinin çıkarılması gerekmektedir. Bu konuda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, İşkolları Yönetmeliği Tasarı Taslağı’nın hazırlanarak tarafların görüşüne gönderildiğini söyledi.1 Şubat-6 Kasım 2012 tarihleri arasında bakanlıkça karşılanamayan yetki tespit taleplerinin, 6356 sayılı kanunun Resmi Gazete’de yayımlanmasıyla karşılanmaya başlandığını ifade eden Çelik, şunları kaydetti: ”6 Kasım 2012 tarihi itibarıyla bakanlığımıza yapılan yetki tespit başvuru sayısı 2 bin 61 olup, kapsadığı işçi sayısı ise toplam 382 bin 768’dir. 382 bin 768 işçinin toplu iş sözleşmesinden yararlanabilmesi için dün itibarıyla düğmeye bastık. Daha önce yetki tespiti başvurusunda bulunan sendikalarımızın yetki işlemlerinin sonuçlandırılması için azami gayret gösteriliyor. En kısa sürede yetki işlem prosedürü tamamlanacak ve sendikalarımız yetki alarak işverenleri ya da işveren sendikaları ile toplu iş sözleşmesi masasına oturabilecekler. Bakanlık personelimiz, bu konuyla ilgili gece gündüz ve hafta tatilinde çalışmalarına devam edecek.”
    
İşkolları yönetmeliği
    
Bakan Çelik, 6356 sayılı Sendikalar ve Toplu İş İlişkileri Kanunu’nun 4’üncü maddesi gereği çıkarılması gereken İşkolları Yönetmeliği Tasarı Taslağı’nın hazırlanarak tarafların görüşüne gönderildiğine işaret ederek, tarafların da katılımıyla bir değerlendirme toplantısı gerçekleştirildiğini bildirdi.

Kanunla iş kollarının 28’den 20’ye indirildiğini hatırlatan Çelik, ”Yeni sistemde sendikaların hangi işkoluna girdiği, hazırlanan İşkolları Yönetmeliği’nde belirlenecek. Bu yönetmelik, 2013 yılı Ocak istatistikleri yayımlanmadan önce yürürlüğe konulacak” diye konuştu.

Paylaşabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir