SGK Emeklilik

Pirim borcu olanlara emeklilik kredisi

Torba Yasa’da kabul edilen borçların yeniden yapılandırılması ile prim borcundan dolayı emekli olamayanlara emeklilik yolu açıldı.
Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan yapılan yazılı açıklamada, prim borcu olanların borçlarını kolaylıkla ödeyebilmesi için Ziraat Bankası ile Kredi İşbirliği Protokolü imzalandığı duyuruldu.
İmzalanan protokol ile SGK’ya borcu olan işveren ve sigortalılara, düşük maliyetli ve 60 aya kadar vade seçenekleri ile 0.79 faiz oranıyla kredi imkanı sağlanacak.
4/b kapsamında olup prim borcundan dolayı emekli olamayan kendi nam ve hesabına çalışan esnaf ve sanatkarlar ile çiftçilere herhangi bir teminat göstermeden kredi kullanmak suretiyle emekli olma ve sağlık hizmetlerinden yararlanma imkanı getirildi.
Böylece, kredi kullanarak prim borcunu ödeyen sigortalılara emekli aylıkları bağlanacak ve bankadan çekilen kredi borcu ise; emekli aylığından taksitler halinde banka tarafından tahsil edilecek.
Kanundan ayrıca 4/a kapsamında hizmet akdine göre sigortalı çalıştıran işverenler de banka genel mevzuatı çerçevesinde 60 aya kadar vade seçenekleri ile 0,79 faiz oranıyla kredi kullanmak suretiyle borçlarını ödeyebilecekler.

KAYNAK:www.tgrthaber.com.tr/

Paylaşabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir