İşçi Alacak ve Tazminatları

organını kendi isteği ile bir başkasına veren sigortalı istirahat parası alabilir mi?

Okurlarımızdan en çok gelen sorulardan birini de organ nakillerinde donör sigortalıların SGK’dan  geçici iş göremezlik ödenekleri  başka bir ifade ile organını kendi isteği ile bir başkasına veren sigortalının istirahat parası alıp alamayacağına yöneliktir? 

 5510 s.Kanunun 15. maddesi, 16. maddesi ve 18. maddesinin hükümleri birlikte değerlendirildiğinde organını kendi isteği ile bir başkasına veren sigortalıların, SGK tarafından yetkilendirilen hekim veya sağlık kurullarından organ nakliyle ilgili istirahat raporu alınmış olması kaydıyla, istirahatlı bırakıldıkları 3. günden başlamak üzere geçici iş göremezlik ödeneklerinin SGK tarafından ödeneceği kanaatindeyim. www.isakarakas.com

Not:sitemizden açıkça ve özelikle “www.isakarakas.com” kaynağı kullanılmadan alınan herhangi bir yazımız için avukatlarımızca yasal yollara başvurulmaktadır.

Paylaşabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir