İşçi Alacak ve Tazminatları

Kimler ne kadar emzirme ödeneği alabilir?

5510 s. Kanunun 16. maddesinin 3.fıkrasında, “Analık sigortasından sigortalı kadına veya sigortalı olmayan karısının doğum yapması nedeniyle sigortalı erkeğe, 4/1-a ve 4/1-b  kapsamındaki sigortalılardan; kendi çalışmalarından dolayı gelir veya aylık alan kadına ya da gelir veya aylık alan erkeğin sigortalı olmayan eşine, her çocuk için yaşaması şartıyla doğum tarihinde geçerli olan ve SGK Yönetim Kurulunca belirlenip Bakan tarafından onaylanan tarife üzerinden emzirme ödeneği verileceği  hükmüne yer verilmiştir.

  • Emzirme ödeneğinden faydalanabilmek için;

    Sigortalı kadına veya sigortalı olmayan eşinin doğum yapması nedeniyle sigortalı erkeğe emzirme ödeneği verilebilmesi için, 5510 s.Kanunun 4. M.nin 1. fıkrasının;
    1)Hizmet akdi  kapsamında olanlar için doğumdan önceki bir yıl içinde en az 120 gün kısa vadeli sigorta kolları primi bildirilmiş olması,
    2) Kendi nam ve hesabına bağımsız çalışma kapsamında olanlar için doğumdan önceki bir yıl içinde en az 120 gün kısa vadeli sigorta kolları primi yatırılmış ve genel sağlık sigortası primi dahil prim ve prime ilişkin her türlü borçlarının ödenmiş olması,
    3) Doğan çocuğun yaşaması,
    şartları aranmaktadır. Buna göre  2011 yılı için Emzirme Ödeneği 80.00- TL olarak belirlenmiştir.

     www.isakarakas.comNot:sitemizden açıkça ve özelikle “www.isakarakas.com” kaynağı kullanılmadan alınan herhangi bir yazımız için avukatlarımızca yasal yollara başvurulmaktadır.

Paylaşabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir