İşçi Alacak ve Tazminatları

İsteğeğe bağlı ve tarım, takscic ve sanatçı sigortalılara emzirme ödeneği verilir mi?

5510 sayılı Kanunun 16. maddesine göre, sigortalı kadına veya sigortalı olmayan karısının doğum yapması nedeniyle sigortalı erkeğe, (4/1-a) ve (4/-b)  kapsamında kendi çalışmalarından dolayı gelir veya aylık alan kadına veya gelir aylık alan erkeğin sigortalı olmayan eşinin doğum yapması nedeniyle gelir aylık alan erkeğe diğer koşulların yerine getirilmesi koşuluyla emzirme ödeneği ödenmektedir.

Tüm sigorta kollarına tabi olan ve emzirme ödeneği verilmesi için aranan diğer şartları yerine getiren erkek sigortalının; isteğe bağlı sigorta, 2925 sayılı Kanun, 5510 sayılı Kanunun Ek 5 ve Ek 6 ncı madde kapsamında sigortalı sayılan eşlerin doğum yapması durumunda emzirme ödeneği verilip verilmeyeceği hususunda tereddütler yaşanmaktadır.

Emzirme ödeneği verilmesi için aranan şartları yerine getiren erkeğin; isteğe bağlı sigorta, 2925 sayılı Kanun (süreksiz tarım sigortalıları), 5510 sayılı Kanunun ek 5 inci (isteğe bağlı taksici-dolmuşcu)  veya ek 6 ncı (bazı sanatçılar) maddeleri kapsamında sigortalı olması nedeniyle haklarında analık sigortası hükümleri uygulanmayan karısının doğum yapması  halinde sigortalı erkeğe emzirme ödeneği verilmektedir.

Paylaşabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir