Memur Rehberi Sendika-İstihdam

İşte memurun zammında son durum ve zam oranı!!!!

2012 bütçesinde artış rakamlarının yüzde 3+3 öngörüldüğüne işaret eden Bakan Çelik, toplu sözleşme müzakereleri sürecinde 2012 için yüzde 3,5+4, 2013 içinse yüzde 3+3 nihai tekliflerini taraflara bildirdiklerini kaydetti. Enflasyonun yüksek çıkması halinde, enflasyon farkının ücretlere ilave edileceğinin toplu sözleşme metninde yer almaya devam edeceğini dile getiren Çelik, şunları söyledi:

”Bütün çabamız, memurlara bütçe imkanlarını zorlayarak daha fazla imkan sağlamaya yönelik. Netice itibariyle yüzde 3,5+4’lük artışın neticesinde bugün bin 633 TL en düşük devlet memurunun maaşı 1 Temmuz itibaren bin 757 TL’ye yükselmiş olacak. Yine bugün bin 894 TL olan ortalama devlet memuru maaşı, 1 Temmuz’dan itibaren 2 bin 39 TL’ye yükselmiş olacaktır. Devletimiz, milletimiz için vardır. Devletimiz, memurumuz için vardır, emeklimiz için vardır, çalışanımız için vardır. İmkanlarımızı gerçekten zorlayarak memurlarımıza ne verebiliriz konusundaki hassas çalışmalarımız neticesinde 74 milyonun taleplerini de dikkate alarak, bütün vatandaşlarımızın hakkını, hukukunu da koruma adına memurlarımıza planlanan 3+3’ün üzerinde yüzde 3,5+4’lük artışı gerçekleştirmiş bulunuyoruz.”

Hizmet kollarının talepleri doğrultusunda yapılan müzakereler neticesinde 56 hizmet kolundaki talebe de olumlu cevap verdiklerini dile getiren Çelik, 4-C’lilerin 11 aylık çalışma sürelerinin 11 ay 28 güne çıkarılması, sözleşmeli personelin yemek sorunun çözülmesi gibi bazı taleplerin de sonuçlandırılan konuların arasında bulunduğunu bildirdi.

Sorular

Açıklamasının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bakan Çelik, ”Memur-Sen, saat 24.00’e kadar yeni bir teklif beklediğini söyledi. Yeni bir teklif bekleyelim mi-” sorusunu yanıtlarken, ”Süreç itibariyle buna bir engel yok. 24.00’e kadar, bir başka yoruma göre sabah 08.00’e kadar süreç anlamında bir engel söz konusu değil ama çok yoğun bir değerlendirme neticesinde bu tekliflere geldiğimizi de belirtmek istiyorum” ifadesini kullandı.

Nihai tekliflerini sunduklarını yineleyen Çelik, ”Tekrar ediyorum, bizim yeni bir teklifimiz elimizin altında yok, dosyamızda yok ama 24.00’e kadar böyle bir sürecin olduğu doğru” diye konuştu.

Çelik, uyuşmazlık tutanağının imzalanıp imzalanmadığına ilişkin bir soruyu yanıtlarken sürecin devam ettiğini, bu süre içinde konfederasyonların temas talebi de olabileceğini belirtti. Çelik, ”Bu süre içinde resmi prosedürü de tamamlayacağız” dedi.

Çelik, bir gazetecinin uyuşmazlık durumunda Kamu Görevlileri Hakem Kurulu’na gidileceğini söylemesi üzerine, ”İnşallah gitmez” karşılığını verdi. Çelik, Kurul’un vereceği kararın kesin ve bağlayıcı olduğunu, herkesin uymak durumunda olduğunu ifade etti.

Memur sendikalarının eylem kararı aldığının hatırlatılması üzerine Bakan Çelik, ”Bizim memurlarımız hukuka bağlıdır, devletine bağlıdır, milletine bağlıdır. Yaşanan bu süreçler ve bu süreçlerde taleplerin uyuşmazlığı da doğaldır” dedi.

Paylaşabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir