Sendika-İstihdam

İşçilerin sabırsızlıkla beklediği "Toplu İş İlişkileri Yasa Tasarısı" ne zaman yasalaşacak????????

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı  Çelik, işçi konfederasyonlarının da iş dünyasının Toplu İş İlişkileri Yasa Tasarısı’nın bir an önce yasalaşması konusunda hemfikir olduklarını belirterek, ”Bundan büyük mutabakat olur mu? Bir masa etrafında ‘artık bu tasarı Meclis’te yasalaşsın’ iradesi yoktu. Artık bugün bu var. Bu yasa geçsin ama içeriğiyle, geçişle ve ana barajla ilgili yine farklılıklar olacak” dedi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda, TİSK, TOBB, MÜSİAD, TÜSİAD, TİM, TUSKON temsilcileri ile işçi konfederasyonlarının genel başkanları ve yetkililerinin katılımıyla çalışma hayatının gündemindeki konulara ilişkin toplantı yapıldı.

Ağırlıklı olarak Toplu İş İlişkileri Yasa Tasarısı’nı ele aldıklarını ifade eden Çelik, tasarının TBMM’nin gündeminde ön sıralarda yerini aldığını hatırlattı.Tasarının yasalaşmasıyla ilgili gündemin çok sıkıştığını, bu çerçevede değerlendirmeler yaptıklarını anlatan Bakan Çelik, bir kez daha işçi konfederasyonlarının görüşlerini ve iş dünyasının bu yasaya bakışını daha katılımlı bir şekilde ele aldıklarını belirtti.

Çelik, ”Bir şekilde çözüm noktasına geldiğimizi ifade edebilirim. Bu olaylarda yüzde 100 bir mutabakatın olamayacağını her defasında ifade ediyoruz ama büyük ölçüde Toplu İş İlişkileri Yasası ile önemli bir değerlendirme yaptığımızı ve bir çözüm noktasına geldiğimizi ifade edebilirim” diye konuştu. Yurt dışındaki Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın yurda dönmesinin ardından bu çalışmanın sonuçlarını kendisine takdim edeceklerini kaydeden Çelik, ”Bu çerçevede nihai değerlendirmeyi kendileriyle yaptıktan sonra Meclis’te yasama dönemi sona ermeden Toplu İş İlişkileri Kanunu’nun ele alınmasını inşallah kararlaştırmış ve tasarının yasalaşmasını sağlamış olacağız” dedi.

Yasa tasarısıyla ilgili hangi konularda çözüm noktasına gelindiğinin sorulması üzerine Bakan Çelik, şunları söyledi:

 

 

”Farklı görüşler var. Ayrıntıya girmeyi doğru bulmuyorum ama geneli itibarıyla bu yasanın çıkması gerek iş dünyamız, gerekse işçi konfederasyonlarımız ittifak ettiği bir konu. Bu son derece önemli, işçi konfederasyonlarımız da iş dünyamız da açıkça yasanın bir an önce yasalaşması konusunda hemfikirler. Çok tartışılan baraj boyutuyla ilgili geldiğimiz bir uzlaşı noktası var. Ama buna katılmayan sendikalarımız da var. Bir yönüyle katılmak durumunda olan sendikalarımız da var. İş dünyamızın da çok arzu etmese de uzlaşı çerçevesine geldiği bir nokta var. Herkesin gelebileceği bir noktayı bulmaya çalıştık.”

 

 

Başbakan Erdoğan ile yapılacak görüşmeden sonra çıkacak tabloya göre gerekli açıklamaların yapılacağını ifade eden Çelik, ”Biz burada sayın Başbakanımız’a takdim edilecek tablonun altyapısını oluşturduk. Netleşmesi kendileriyle yapacağımız görüşmede olacağı için konfederasyonların değerlendirmeleri de o netlikten sonra bir anlam ifade eder” diye konuştu.

 

 

Uzlaşılan noktalarla ilgili ayrıntıların sorulması üzerine Bakan Çelik, ”Yeni mutabakat çok güzel. İşçi ve iş dünyamız yasa bir an önce yasalaşsın diyor. Bundan büyük mutabakat olur mu? Bir masa etrafında ‘artık bu tasarı Meclis’te yasalaşsın’ iradesi yoktu. Artık bugün bu var. Bu yasa geçsin ama içeriğiyle, geçişle ve ana barajla ilgili yine farklılıklar olacak. Ama geçmesi konusunda irade var. Aciliyetimiz bu yasama dönemine yetişmesi için” dedi.

Paylaşabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir