Genel Sağlık Sigortası

İlaçların "yetimi" Türkiyede üretilecek!!!!!!!!!!!!!

Lösemi hastalarının tedavisinde kullanılan ilacın temininde yaşanan sorunun anımsatılması üzerine Akdağ, bu sorunun Sosyal Güvenlik Kurumu, Türk Eczacıları Birliği ve Sağlık Bakanlığı’nın girişimiyle çözüldüğünü belirtti.

Ancak asıl çözümün bu ilaçların Türkiye’de üretilmesinden geçtiğini vurgulayan Akdağ, ”Bazı firmalarla irtibata geçtik. Onların üretimlerini Türkiye’de yapmalarının yollarını açtık. İşlemleri hızlandırıyoruz. Öte yandan Hacettepe Üniversitesi ile işbirliği halinde teknokentte bu ilaçların üretimine başlayacağız” diye konuştu.

Temininde güçlük çekilen eski ilaçların ”yetim ilaç” diye adlandırıldığını, firmaların bunları yeterli kazanç elde edemedikleri için üretmediklerini anlatan Akdağ, ”Artık firmalar bunlara çok ilgi göstermiyor. Ama biz bunu kısa vadede aştık, orta vadede aşmak için de tedbirlerimizi almış durumdayız” dedi. Akdağ, bir başka soruya karşılık bununla ilgili çalışmaya hemen başlayacaklarını açıkladı.Hacettepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Tuncer de löseminin toplumda çocuklarda en çok görülen kötü huylu hastalık olduğunu belirterek, artık bütün tedavi masraflarının devlet tarafından karşılandığını söyledi.

Bazı ilaçların bulunmaması üzerine üniversiteye bağlı teknokentte bunların üretilmesi kararı alındığını belirten Tuncer, ”Gerekirse hiçbir ücret almadan bu ilaçları hastalara vereceğiz” dedi.

Toplantıya katılan lösemi hastası çocuklar da yeniden iyileşeceklerine olan umutlarını dile getirdiler.

Paylaşabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir