Teşvik İşlemleri

Hayvancılığa "ÇİFTE" destek!!!!

2012 yılı tarımsal destekleme ödemelerine devam eden Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, ilk 6 aylık dönemde kesim yaptıran üreticiye, hayvan başına 300 lira besi desteği ödemesi yapacak. Buna göre, toplam 82 milyon 971 bin lira olan besi desteği ödemesi, yarından itibaren üreticilerin hesaplarında olacak. 


Bakanlık ayrıca, süt prim desteğinin ikinci taksit ödemesini Eylül sonu itibarıyla gerçekleştirecek. 
 Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, tarımsal destekleme ödemeleri kapsamında, 2012 yılı başından bu yana hayvancılığa 1 milyar 681 milyon lira ödeme gerçekleştirdi. Böylece Eylül ayında yapılan ödemelerle birlikte bakanlık tarafından 2012 yılında hayvancılığa ödenen destek miktarı 2 milyar lirayı geçiyor. 


Tarım sektöründe yüzde 4,2’lik büyüme

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, tarım sektörünün yüzde 4,2’lik büyüme ile 2012 yılının ilk 6 ayında yüzde 3,1 olan ortalama ekonomik büyümeyi geride bıraktığını bildirdi.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, sektörünün gelişmesi için uygulanan politikaların ve sağlanan desteklerle tarımın, son 10 yılda hızla büyüyerek ülke ekonomisinin lokomotifi haline geldiği ifade edildi. Açıklamada, şunlar kaydedildi:

”Tarım 2012 yılının ilk çeyreğinde yüzde 5,3, ikinci çeyrekte yüzde 3,5 büyürken 2012 yılının ilk 6 ayında ise 4,2 oranında büyüdü. Böylece tarımsal büyüme oranı, 2012 yılının ilk 6 ayında yüzde 3,1 büyüyen Türkiye ekonomisini geride bıraktı. Yılın ilk 6 ayında tarımsal hasıla ise 20,4 milyar dolar olarak gerçekleşti.”

Paylaşabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir