Şirket İşlemleri

Gümrük işlemleri ihracatta 12 günden 6 güne, ithalatta 15 günden 7-8 güne düşeceK!!!

Gümrük ve Ticaret Bakanı Yazıcı, ”Tek Pencere” uygulamasının hayata geçirilmesi halinde gümrük işlemlerinin ihracatta 12 günden 6 güne, ithalatta 15 günden 7-8 güne düşeceğini bildirdi.

Yazıcı, Ekonomi Muhabirleri Derneği (EMD) tarafından düzenlenen sohbet toplantısında yaptığı konuşmada, Bakanlığının sürdürdüğü çalışmalar hakkında bilgi verdi. 

Gümrüklerle ilgili sürdürdükleri projelerden birinin ”Tek Pencere” uygulaması olduğunu hatırlatan Yazıcı, mevcut durumda gümrük işlemlerinde değişik kurumlardan evraklar istendiğini, bu nedenle de zaman kaybı yaşandığını anlattı. Yazıcı, Tek Pencere uygulamasıyla tüm bu işlemlerin elektronik ortamda gerçekleştirileceğini ve zamandan tasarruf sağlanacağını bildirdi. 

Yazıcı, bir gazetecinin, bu uygulamayla gümrük işlemlerinin ne kadar kısalacağına ilişkin sorusu üzerine, ”Bunu gerçekleştirmemiz halinde ihracatta 7 gün, ithalatta da 6 gün kısalma olacak. Böylece, ihracat 12 günden 6 güne, ithalat 15 günden 7-8 güne düşecek” dedi. 

Kapıkule’deki yığılma

Bakan Yazıcı, birkaç gün önce bir televizyon kanalında Kapıkule Sınır Kapısı’nda yığılma olduğu yönündeki haberleri izlediğini, bunun üzerine bu konuyu incelediğini söyledi. 

Hafta sonları Kapıkule’de yoğunluğun olduğunu, bu sınır kapısında 12 çıkış, 12 giriş peronu bulunduğunu kaydeden Yazıcı, gümrük işlemlerinin belirli bir süre gerektirdiğini, hafta sonu giriş-çıkış yoğunluğu nedeniyle zaman zaman böyle sıkıntıların yaşanabileceğini ifade etti. 

Yazıcı, sadece pazar günleri yaşanan bu yoğunluğu ortadan kaldırmak için ayrı bir düzenleme yapmalarının mümkün olmadığını belirterek, ”Yurt dışından dönen vatandaşlarımızın da bu durumu dikkate alıp, yolculuklarını buna göre planlamaları gerekir. Arkadaşlarımız 24 saat esasına göre çalışıyor. Belki gümrük işlemlerini biraz daha hızlandırabiliriz. Bu noktada da hedefimiz gümrük kapılarında tek durak uygulamasına geçişi sağlamak” dedi. 

Modernize edilecek kapılar

Gümrük ve Ticaret Bakanı Yazıcı, göreve geldikleri günden beri gümrük kapılarını sırayla modernize ettiklerini, bu kapsamda Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ile anlaşma imzaladıklarını ve yap-işlet-devret (YİD) modeliyle Halkalı gümrüğünü de Büyükçekmece’ye taşıyacaklarını bildirdi. 

Yazıcı, bu çerçevede, Esendere, Çıldır-Aktaş, Dilucu ve Kapıköy gümrük kapılarının da modernize edileceğini, buna ilişkin anlaşmanın yetiştirilebilmesi halinde bugün Bakanlığı bünyesinde imzalanacağını söyledi. Yazıcı, söz konusu kapıların yapımına önümüzdeki aylarda başlanacağını ve 12-15 ay gibi bir sürede de tamamlanacağını kaydetti.

Paylaşabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir