İşçi Alacak ve Tazminatları Sendika-İstihdam

En çok merak edilen konular:Emeklilik yaşa yükselecek mi? sendika yetkileri düşecek mi? Polis sendikası? Taşeron işçilerin durumu?

BMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda, bakanlığının bütçe görüşmelerinde en yetkili olan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik Cevapladı:

1)emeklilik?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, 48 yaş emekliliği 53 yaşa çıkarma yönünde bir çalışmalarının olmadığını bildirdi.

2)Sendikaların yetkilerini kaybedecek mi?

Sendikaların yetkilerini kaybedeceğinin doğru olmadığını belirten Çelik, 2009 yılında yetkili olan 51 sendikanın yetkilerini geleceğe taşıdıklarını, barajın kademeli olarak indirildiğini, yeni kurulan sendikalara da sıfır barajla hak tanındığını, ayrıca mevcut sendikalardan da baraj sorgulanmaksızın yetkilerinin aynen devam ettirildiğini anlattı. Çelik, ”Sağlıklı bir geçiş yaptığımız inancındayım. Endüstriyel ilişkilerde işçi-işveren arasındaki güven ortamının daha da pekişmesi, bu sorunu tümden çözecektir” dedi.

3) Polis sendikası

Çelik, polis sendikasıyla ilgili başvurunun geri verildiğinin söylenmesi üzerine, valiliklerin yasaya aykırı sendika kuruluşuna ilişkin başvuruları iade etme hakkına sahip olduğunu hatırlattı.

4)”Alt işverende çalışanlar da kıdem tazminatından yararlanmalı”-

Çelik, kıdem tazminatı konusunda yöneltilen sorulara karşılık, şöyle konuştu:

”Kıdem tazminatının şu andaki uygulaması emeğin, işçinin, çalışanın aleyhinedir. Yüzde 9, 10 civarındaki çalışanımız bundan yararlanırken, çalışanların yüzde 90’ı kıdem tazminatından yararlanamıyor. Bu konularla ilgili düzenlemeyi Türkiye yapmak zorundadır. Alt işveren düzenlemesini şu anda biz bakanlık bünyesinde siyasi partilerden de katılan arkadaşlarla iki kez toplantı yaptık. Toplantıları devam ettireceğiz. O bünye içinde mutlaka alt işverende çalışan işçilerin de tazminattan yararlanmalarıyla ilgili çalışmayı değerlendirirken bu konuların da gündeme geleceğini ifade edeyim.”

Paylaşabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir