SGK Emeklilik

Emeklilik başvurusu hakkında bilgi

Emeklilik başvurusu hakkında bilgi sgk bağkur ve diğer emeklilik sitemlerine başvuru nasıl yapılır ve emeklilik yaş hesaplama ekranından neler yapılabilir. Sizlere bu yazımızda sosyal güvenlik kurumu emeklilik şartlarını taşımakta olan kişiler ile ilgili emeklilik başvurusunun nasıl yapılacağına yönelik bilgiler sunacağız. Öncelikle şunu belirtmemizde yarar görmeliyiz ki emeklilik ile ilgili iş ve işlemlerin her biri internet üzerinden yapılabilmektedir. Sizlere burada emeklilik uzmanları tarafından dillendirilen ve yapılması gereken hesaplama işlemi ile ilgili detaylı bilgiler vermeden önce dilerseniz emekliliğin hesaplamasına yönelik kriterler ile iğli biraz yorum yapalım. Öncelikle şunu belirtmeliyiz ki emeklilik hesaplaması yapmadan önce prim gün sayılarınızın yeterli olup olmadığını öğrenmelisiniz. Zira hem emeklilik yaş bilgisinde hem de işe başlangıç tarihindeki bilgiler sizler açısından çok önemli bir referans olacaktır.

EMEKLİLİK BAŞVURUSU İÇİN TIKLA!

SSK NE ZAMAN EMEKLİ OLURUM EKRANI İÇİN TIKLA!

Sizler bu sistemi aktif olarak kullanmanın yararlarını sunacağız. Emeklilik başvurusunun gerçekleştirilmesi adına dediğimiz gibi öncelikle belirtilmiş olan bu şartları tam olarak taşıyor olmanız lazım. Peki emeklilik şartlar nelerdir, kadınlar için 60 erkekler için ise 65 yaş olarak belirlenmiş ancak kademeli emeklilik yasasında ise referans olarak işe başlangıç tarihindeki bilgiler baz alınmaktadır. Dediğimiz gibi tüm bu şartlar emekli olabilmek adına yapılacak başvurularda sizler açısından hayati önem taşımaktadır. Normal şartlar altında emeklilik başvuru işlemleri nasıl yapılmaktadır?

SGK ve Bağ-Kur’a bağlı vatandaşlarımızın emeklilik başvurusu gerçekleştirebilmeleri için ilk olarak E devlet sistemine giriş yapmaları gerekmektedir. E-Devlet şifreniz yoksa emeklilik başvurusu gerçekleştirmeniz mümkün olmayacaktır. E devlet ekranından yapılacak emeklilik başvurusuna yönelik bilgilendirme;
E – Devlet Üzerinden Emeklilik Başvurusunu nasıl yapacağınıza yönelik bilgiler

—- İlk olarak E- Devlet Sistemine girişinizi gerçekleştirmeniz gerekiyor.

—- “Kimliğimi Şimdi Doğrula” bölümünde kimliğinizi doğrulayınız.

—- Sonra T.C Kimlik numaranız ve PTT şubesinden aldığınız E-Devlet şifrenizle sisteme giriş yapınız.

Karşınıza çıkan ekranda ”Emeklilik Başvuru Paneli” ne girdikten sonra önünüze ” Tahsis Talep Formu” gelecektir. Bu formu eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurduktan sonra emeklilik başvurusu işleminizi gerçekleştirmiş olacaksınız. Yukarıda bu konu ile ilgili tüm detaylar verilmiştir. Konuları inceleyerek emeklilik başvurularını nasıl yapacağınız ile ilgili bilgiler sunulmuştur.

Paylaşabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir