SGK İşveren Rehberi

Dikkat bazı işyerlerinin SGK primleri artacak bazılarının ki ise DÜŞECEK, nASIL MI

SGK yarım asrı aşkın süreden beri uygulamakta olduğu kısa vadeli sigorta kolları (iş kazası ve meslek hastalığı, hastalık ve analık sigortaları) prim oranlarının belirlenmesi sistemini almış olduğu radikal bir kararla kökten değiştirdi. Bu değişiklik sonucu artık işyerinin iş kazası ve meslek hastalığı bakımından gösterdiği riskin ve tehlikenin ağırlığının bir önemi kalmadı.

kısa vadeli sigorta kolları (iş kazası ve meslek hastalığı, hastalık ve analık sigortaları) prim oranları işin tehlike-risk derecesine göre sigortalının prime esas kazançları toplamının asgari %1 ile azami %6,5’i oranları arasında  uygulanmakta iken 2013/Eylül ayına ilişkin düzenlenecek olan aylık prim ve hizmet belgesinden başlanılarak tüm iŞyerlerinin kısa vadeli sigorta kolu prim oranı 2 olarak değiştirildi.

Bu bağlamda  çok tehlikeli /ağır ve tehlikeli işyerinde bulunan işyerleri %6,5 yerine %2 KVSK  primi  ödeyecek. Bu durumda %4,5 prim avantajı olacak.

Diğer yandan tehlikesiz olan işyerleri %1 yerine %2 KVSK  primi  ödeyecek. Bu durumda %100 daha fazla KVSK primi ödemek zorunda kalacak

2013/Eylül ayına ilişkin düzenlenecek olan aylık prim ve hizmet belgesinden başlanılarak yapılacak olan bu işlem Kurumumuz programlarından kaynaklanan bir hata nedeniyle 03/09/2013 tarih ve saat 16:15 ila 04/09/2013 tarih ve saat 10:45 arasında 2013/Temmuz ve 2013 Ağustos aylarına ilişkin aylık prim ve hizmet belgelerini ve toplu iş sözleşmelerine istinaden geriye yönelik olarak ödenmesine karar verilen aylara ilişkin düzenlenen aylık prim ve hizmet belgelerini onaylayan işverenler için de 2 olarak dikkate alınmıştır.

Paylaşabilirsiniz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir