SGK Emeklilik

Bağkur Hizmet dökümü borç bilgisi

Bağkur Hizmet dökümü borç ekranı kullanılarak hem hizmet detayları öğrenilebilir hem de borç dökümanı ile ilgili bilgiler elde edilebilmektedir. Bağkur prim borcum var ise sağlık hizmetlerinden yararlanabilir miyim sorusu son dönemlerde kendi primlerini yatıran vatandaşlarımızın en fazla sormuş oldukları soruların başında gelmektedir. Bu konuda detaylı bir araştırma yaparak kanuni açıdan sizlere bir değerlendirme sunacağız. 2008 yılında yürürlüğe giren reformla birlikte bazı mağduriyetler büyük ölçüde giderildi. Örnek verecek olursak İlk sigorta başlangıcında sekiz ay olan sağlık yardımı bekleme süresi bir aya düşürülerek çok önemli bir mağduriyetin önüne geçildi. Sorgulamalar sitesinden tüm diğer ayrıntılara ulaşabilirsiniz. Öncelikle sizlere bu konuda hem bağkur borçlarını öğrenebileceğiniz hem de hizmet dökümü ekranından yararlanarak e devlete gerek duymadan şifresiz sorgulama yapacağınız bir mecra sunacağız. Bu mecranın asıl amacı gerçeğe en yakın bilgileri vererek borçlarınızı ilgili ekran üzerinden takip edebilmesine olanak sunmaktır.

http://www.bagkurbilgisi.com/bagkurborcsorgulama.php

http://www.bagkurbilgisi.com/blog/bagkur-hizmet-dokumu

Öncelerde yanı bundan yaklaşık olarak 5 yıl önceki bir zaman dilimi içerisinde 1 gün dahi prim borcu bulunan Bağ-Kur’luya sağlık yardımı verilmezken 60 güne kadar borcu olanlara sağlık yardımı verilmeye başlandı. Borcunu yapılandıran veya taksitlendiren Bağ-Kur’lulara da sağlık yardımı verilmesi sağlandı. 2015/Nisan ayından önce 1 yıl ve daha fazla prim borcu olanlar 01/08/2015 tarihinde borçları silinerek sağlık hizmetlerinden yararlanması sağlandı. bu kadar kolaylık olmasına rağmen hâlâ ciddi sayıda Bağ-Kur’lu, SGK‘ya olan borcundan dolayı sağlık yardımlarından yararlanamıyor. Bir diğer taraftan birikmiş borçlar ile ilgili herhangi bir yapılandırma söz konusu olabilir mi?

Burada sizlere bağkur hizmet dökümünde çıkarılmış olan borç detayları ile ilgili bilgi sunacağız. Borçlu olan (4/B) sigortalı Bağ-Kur’lular için sağlık sigortasından yararlanmanın yolları nelerdir şeklinde aşağıda detaylı açıklama yapılmıştır.

—- 4/a’lı olabilirsiniz: (Yani bir işyerinde işçi olarak çalışabilirsiniz)

—- Evli iseniz ve Eşinizin 4/A veya 4/C üzerinden çalışıyorsa eşiniz üzerinden sağlık hizmetleri alabilirsiniz.

—- GSS primi ödeyebilirsiniz. Bununla ilgili detaylar ayrıca ayrıntılı olarak revize edilmektedir.

Son zamanlarda en çok gündeme gelen bu 3.madde bağkurluların can simidi görevini görebilir hem kendileri hem’de bakmakla yükümlü olduğu kişilere sağlık hizmetlerinden yararlandırabilir 30 günlük pirim ödemesi yeterlidir ancak öncelikle kaymakamlıklara gidip gelir testi yaptırmalı ve buradan çıkacak sonuca göre sadece sağlık pirimi ödemesi yaparak geçmiş Bağkur borçları bilgisi olmasına rağmen sağlık hizmeti alabilir.

Paylaşabilirsiniz