İnsan Kaynakları

Avrupa'da çalışmak veya eğitim düşünenler için araştırdık!!!!

Türkiye İş Kurumundan Mikail GİYİK, sizler için araştırdı. İşte Avrupa’ya ilişkin bilgiler 

Gençler için Avrupa’ya ilişkin bilgiler: Bir Avrupa Bilgi Ağı olan Eurodesk, gençler için eğitim ve gençlik alanlarındaki Avrupa fırsatları ve gençlerin Avrupa faaliyetlerine katılımı hakkında bilgi sağlayan, Avrupa çapında çalışan bir “Gençlik Bilgilendirme Ağı”dır. EURODESK, gençlerin ve gençlerle çalışan insanların, 33 Avrupa ülkesinde 900’ü aşkın yerel sağlayıcıya ve ortağa bağlantısı bulunan bir ulusal koordinatörler ağı aracılığıyla Avrupa hakkında bilgilere erişmelerini sağlamaktadır. 

EURODESK, başlangıçta İskoçya’da bölgesel seviyede bir bilgi projesi iken geçtiğimiz 20 yılda, Avrupa geneline yaygın ve AB’nin “Youth in Action” programını destekleyen kalıcı bir yapıya dönüşmüştür.  

EURODESK, Avrupa genelindeki kullanıcıların, aşağıda verilen örneklerdeki gibi, bilgi isteklerini toplamaktadır:

 

“Fransa’da staj için burs arıyorum”.

• “İngiltere’deki liseler için bağlantılar arıyoruz”.

• “Acil: Slovakya’daki bir genç değişim projesi için ortak aranıyor!”

 

Konular, gönüllü çalışmadan yurtdışında çalışma ve eğitime, gençlik projesi için Avrupa’da bağlantı bulmaktan proje için mali destek bulmaya kadar farklılık göstermektedir.

Örneğin AB Gençlik Programından yararlanmak mı istiyorsunuz yada Avrupa Gönüllü Hizmeti hakkında bilgi mi almak istiyorsunuz yada dahil olabileceğiniz hibe destekleri, burslar, staj imkanları hakkında daha fazla bilgiye mi ihtiyaç duydunuz; Tek yapmanız gereken çevrenizde bulunan Eurodesk Yerel Temas Noktaları ile yüzyüze, telefon veya e-posta yolu ile iletişime geçmek olacaktır.

 

Eurodesk’e danıştığınız her konu, eş zamanlı olarak Türkiye’nin çeşitli illerinde faaliyet gösteren temas noktalarına ulaşır. Aynı zamanda ihtiyaç halinde, sorunuz veya talebiniz Avrupa’nın dört bir yanındaki Eurodesk kuruluşlarına iletilir. Eurodesk’in hedefi, gençler için en doğru bilgiyi en kısa zamanda ilgililere ulaştırmaktır.

 

EURODESK, yerel gençlik bilgilendirme merkezlerinde yüz-yüze bilgi sunumundan son derece gelişmiş online bilgi araçlarına kadar farklı kanallar vasıtasıyla ve farklı seviyelerde bilgi sağlamaktadır. EURODESK, ulusal ve bölgesel bilgi sağlayıcıları ve işbirliği ortakları, diğerlerinin yanı sıra aşağıdaki hizmetleri de sunmaktadır:

 

l      Avrupa’ya dair sorulara ilişkin ücretsiz tavsiye, yardım ve soru yanıtlama hizmeti (e-posta ile, faks ile, telefonla, ziyaretle),

l      Sosyal Medya dahil olmak üzere Avrupa hakkında bilgilere online hızlı erişim ve fonlarla ilgili Avrupa bilgisine internet erişimi sağlanması

l      Gençlere Avrupa hakkında bilgi sağlayan özel geliştirilmiş bilgi araçları ve uzman desteği sağlanması

l      Gençlerle çalışan tüm kesimler için eğitim kursları düzenlenmesi ve destek hizmetleri sağlanması

l      Konferanslar, seminerler ve diğer etkinliklerin düzenlenmesi,

l      Gençler için Avrupa hakkında bilgi içeren düzenli yayınların basılması ve dağıtılması,

l      Avrupa hakkındaki bilgilerin tanıtımı, kaynak materyallerin, Gençlik Programı ile ilgili bilgilerin, yaygınlaştırılması.

 

EURODESK ayrıca Avrupa Komisyonu adına Avrupa Gençlik Portalı içeriğini barındırmaktadır. EURODESK hakkında daha fazla bilgiye  www.eurodesk.eu adresinden, Eurodesk Türkiye için http://eurodesk.ua.gov.tr/tr/ adresinden detay bilgilere ulaşılabilmektedir. Tüm AB ve diğer program ülkelerinde kurulmuş olan Eurodesk, Türkiye’de de Türk Ulusal Ajansı tarafından 2008 yılında faaliyete geçirilmiştir.

 

Eurodesk Türkiye Temas Noktaları, TC. AB Bakanlığı, AB Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı (Ulusal Ajans) tarafından, gençlere ve gençlere hizmet edenlere Avrupa Fırsatları hakkında bilgi vermekle yetkilendirilmiş kuruluşlardır.

Eurodesk Türkiye Birimi (eurodesktr@eurodesk.eu) ile doğrudan temas kuralabileceği gibi, size en yakın temas noktası ile de yüzyüze görüşme imkânı bulunmaktadır. Ülkemizin çeşitli yerlerinde faaliyet göstermekte olan Eurodesk Yerel Temas Noktalarına ait listeye  http://eurodesk.ua.gov.tr/tr/  adresinden ulaşılabilmektedir.

 

Gençlerimizin Avrupa fırsatlarını tanımaları ve bu fırsatlardan daha fazla oranda yararlanabilmeleri temennisiyle…

 

Kaynaklar:

  1. http://www.eurodesk.eu/edesk/
  2. http://www.eurodesk.org/edesk/EUToolbox.do?go=8&countryId=EU0010001429
  3. http://www.euroguidance.net/  
  4. http://www.ua.gov.tr
  5. http://tr-tr.facebook.com/eurodeskturkey

 

MİKAİL GİYİK/İŞKUR

Paylaşabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir