Genel

49 yaşında emekli ediyoruz!

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Tekirdağ İl Müdürlüğü hizmet binasının açılışını yaptı. Dinçer açılış töreninde, hükümet olarak devlet vatandaş ilişkisini geliştirmeyi hedeflediklerini, vatandaşa hizmet etmeyi, devlet ve vatandaşın uyumunu benimsediklerini ifade etti.

Türkiye’de sosyal güvenlik hizmetlerinde büyük ilerlemeler olduğunu belirten Dinçer, şöyle konuştu:

”Sosyal güvenlik sistemi üzerinden çeşitli taahhütlerde bulunuldu. Aslında bunun hiç yapılmaması gerekiyor. Bu sistem üzerinde çok oynandı. 1980’li yıllarda SGK düzeni beş kez değiştirildi. Süper emeklilik gibi fikirler ortaya atıldı. Bu tarz uygulamalarla sistem alt üst edildi. Çiftçi, esnaf ve Bağkur’lu için ayrı ayrı uygulamaların yapıldığı bir ülkede yaşıyorduk.”

 Bu farklılıkları ortadan kaldırarak torba yasa ile kurumları birleştirdiklerini ve uyum içinde çalışmalarını sağladıklarını ifade eden Dinçer, şu bilgileri aktardı: 

”Tekirdağ’da 2 çalışana karşı 1 emekli düşüyor. Normalde bunun 2 katı olması gerekiyor. Türkiye’de, emekli maaşları için ödenen her 100 TL’den 40 TL prim toplanabiliyordu ve her 100 kişiden 52’si kayıt dışı çalışıyordu. SGK’da yaptığımız reformla çocuklarımızın geleceğini kurtardık. Şu anda, emekli maaşlarına ödenen her 100 TL için 62 TL prim toplanabiliyor. Kayıt dışında da büyük oranda iyileşmeler var. 1 puanlık kayıt dışılık 800 milyon TL kaynak kaybettiriyor. Enflasyon ve faiz oranlarının neden bu derece yüksek olduğunu buradan anlayabiliriz.”

 SGK üzerinden verilen popülist vaatlerin aslında ülkenin geleceğinin önüne koyulmuş bir engel olduğunu ifade eden Dinçer, ”Bu vaatlerle birey olarak vatandaşların tehlikeye atıldığını söyledi. Emeklilik yaşına da değinen Dinçer, bugün Türkiye’de yaş oranının erkeklerde 73, kadınlarda ise 76 olduğunu söyledi. Dinçer, şu değerlendirmede bulundu:  

Dinçer, ”Oysa insanlar 40 yaşında emekli ediliyorlardı. Böyle, insanları atıl hale getirmek haksızlık. Bu insanlar emekli olduktan sonra çalışmak için kendilerine yeni bir iş buluyorlardı. Bugün ise 49 yaşında emekli ediyoruz. Ancak, bu yaşta bile emekli edildiğinde, bu ülke için hayırlı bir iş yapmadığımızı bilmenizi isterim. Rasyonel bir şekilde ülkenin geleceğini düşünerek SGK’da reform yaptık. Biz, geleceğimizi riske ederek vaatte bulunanlara kanmamalıyız. Çeşitli çalışmalar yaptık. Bağkur’lu vatandaşlara geriye dönük prim ödeme fırsatı sunduk. Ziraat Bankası’ndan 44 bin 909 kişi kredi alarak emekli oldu. 1 milyon 633 bin kişi bize emeklilik için müracaatta bulundu. Bunlardan 250 bini bağkur sistemine yeniden dahil olarak bağkurlu oldu. Yani sonuç olarak 1 milyon 840 bin 233 kişi SGK’nın yeni yapılanmasından yararlandı.”

Paylaşabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir