SGK İşveren Rehberi

1 milyon kayıtdışı olan vatandaş kayıt altına alındı!!!!!

Bakan Çelik, çalışma hayatına ilişkin diğer sorular üzerine, Türkiye’nin istihdama dayalı bir büyüme gerçekleştirdiğini, kayıtdışılığın azaltıldığını söyledi. 

Son 2 yılda yapılan çalışmalar neticesinde 1 milyon kayıtdışı vatandaşın kayıt altına alındığını ifade eden Çelik, İş Sağlığı ve Güvenliği Yasa Tasarısı’nın Meclis Genel Kurulu’nda görüşüleceğini de dile getirdi. 

Toplu İş İlişkileri Kanun Tasarısı’nın tarafların iş kolu barajı konusunda anlaşamaması nedeniyle yasalaştırılamadığını anlatan Çelik, ”Ben sıfır barajdan yanayım ama işin işçi-işveren tarafı da var ve karar almakta zorlanıyoruz” dedi. 

”1 günlük aksama halk nezdinde büyük tepkiye neden oldu”

Bakan Çelik, THY ile Hava-İş arasındaki toplu sözleşme görüşmelerinde uzlaşı sağlamadığını, taraflar arasında yetkiye ve arabulucuya itiraz süreçleri yaşandığını anlattı ve sendika ile işveren arasında ciddi bir güven sorunu olduğunu belirtti. 

Meclis’te bekleyen Toplu İş İlişkileri Kanun Tasarısı’nda grev ve lokavtı ciddi biçimde sınırlandırdıklarına dikkati çeken Çelik, hava taşımacılığına grev yasağı getiren düzenlemenin Toplu İş İlişkileri Kanunu’nda olabileceğini, ancak genel kurula teklif olarak gelmesinin hükümetin önerisi değil, Meclis’in iradesi olduğunu söyledi. 

Teklifin kabul görmesindeki nedenlerden bazılarının THY’nin başarılı bir profil sergilemesi, yaz döneminde yoğun talep meydana gelmesi olduğunun kaydetti. 

1 günlük aksamanın halk nezdinde büyük tepkiye neden olduğunu ifade eden Çelik, ”Bu yasaklamanın toptan olması, yani bütün hava hizmetlerini kapsaması bize de doğru gelmemektedir. Daha ayrıntılı değerlendirilmeliydi. Bu yönüyle hizmetler tasnif edilebilirdi” diye konuştu. 

Sendika ile işveren arasında diyaloğun dürdüğünü anlatan Çelik, THY yönetimi ile birkaç kez görüştüğünü ve işten çıkarılanlarla ilgili değerlendirmenin sağlıklı yapılmasını istediklerini söyledi. 

Çelik ILO dönüşünde işverenle tekrar görüşeceğine dikkati çekti ve şunları kaydetti: 

”Toplu İş İlişkileri Yasa Tasarısı’nın Genel Kurul’a gelme durumu var. Cenevre’de de işçi ve işveren konfederasyonları başkanlarıyla yaptığımız değerlendirmede de fikir birlikteliği var bu konuda da. Toplu İŞ İlişkileri Yasası görüşülürken hava yollarıyla ilgili grev yasağı hükümet nezdinde ele alacağımız konulardan biri olacaktır. Hükümetin de halkın sağlığını ve kamu düzenini bozacak grev ve benzeri uygulamalar karşısında grevi erteleme yetkisi var. Bu da dikkate alınabilecek bir husus.”

Paylaşabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir